Δάφνη Αγ. Δημητρίου – ΠΑΟΚ 67-58: Προβάδισμα για την ομάδα του Μπραχαμίου

Πραγματοποιώντας αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος, η Δάφνη Αγ. Δημητρίου επικράτησε του ΠΑΟΚ με 67-58 και με σκορ 2-1, βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση της στα παιχνίδια κατάταξης για τις θέσεις 5-6.

Το πρώτο μισό του αγώνα του Αγίου Δημητρίου άνηκε στον ΠΑΟΚ, που μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (12-13),  έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με οκτώ πόντους (25-33). Από το 24’ (30-38) και μετά, όμως, η Δάφνη ανέλαβε τα ηνία του ματς, μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους (43-46) και με ένα εντυπωσιακό 24-21 στην τελευταία περίοδο, έφτασε στην νίκη με 67-58 και στο 2-1 στην σειρά της με τον ΠΑΟΚ.

Εξαιρετική η Πάτερσον με 21 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ, με την Γκίβενς να προσθέτει 20 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Για τον ΠΑΟΚ, εκπληκτικό double – double πέτυχε η Μάντεν με 20 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, με την Κιλαζίδου να έχει 15 πόντους.

Διαιτητές: Νάστος-Ρίζος-Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 12-13, 25-33, 43-46, 67-58
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Γκίβενς 20(3), Γεροστεργίου 7(1), Πετρουσέφσκα 2, Πάτερσον 21(4), Γκριτζά 6, Κούκη 6, Ντάνιελ 5.
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9(1), Μάντεν 20, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 6, Κατσαμούρη, Στεφανάκη Ι. 1, Καρλάφτη 3(1), Κιλαζίδου 15(1).