Γκορζόφ-Άρκα Γκντίνια 63-69: Η ομάδα της Παυλοπούλου κατετάγη τρίτη στο Πολωνικό πρωτάθλημα

Η Άρκα Γκντίνια, στην οποία αγωνίζεται η Πηνελόπη Παυλοπούλου, νίκησε εκτός έδρας την Γκορζόφ με 69-63 και έκανε το 2-0 στην σειρά του μικρού τελικού του Πολωνικού πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχες άρχισαν καλύτερα στον αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-8). Η Άρκα Γκντίνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-27).

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-48).  Η Άρκα Γκντίνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Γκορζόφ με 69-63.

Από την Άρκα Γκντίνια διακρίθηκαν οι Γκούσταφσον (17ρ. και τρεις ασίστ) και Μπέγκιτς (4ρ.) με 18 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Η Παυλοπούλου είχε τέσσερις πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 12:09 λεπτά.  Από την Γκορζόφ ξεχώρισαν οι Χούρτ και Τζόουνς με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-8, 27-29, 48-51, 63-69