Αβενίντα-Πράγα 71-59: Τρίτη θέση για την ομάδα της Φασούλα

Η Αβενίντα, στην οποία αγωνίζεται η Μαριέλλα Φασούλα, νίκησε εντός έδρας την USK Πράγας με 71-59 και πήρε την τρίτη θέση στην EuroLeague Women.

Η USK Πράγας άρχισε καλύτερα στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12). Αν και η Αβενίντα πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τσεχική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-32).

Η Ισπανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-9, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-46). Η Αβενίντα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Πράγα με 71-59, με αποτέλεσμα να πάρει την τρίτη θέση στην EuroLeague Women.

Από την Αβενίντα διακρίθηκαν οι Σαμούελσον και Χοφ με 25 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Η Μαριέλλα Φασούλα είχε δύο πόντους και μία ασίστ σε 8:56 λεπτά. Από την Πράγα ξεχώρισαν οι Τζόουνς (11ρ. και μία ασίστ) και Βοράτσκοβα με 26 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-19, 32-37, 54-46, 71-59