ΠΑΟΚ – Δάφνη Αγ. Δημητρίου 80-66: Ισοφάρισε την σειρά ο «δικέφαλος»

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί το εισιτήριο για τις θέσεις 5-6 των Play Offs της Α1 Γυναικών, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Δάφνη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε της Δάφνης με 80-66, ισοφάρισε την σειρά σε 2-2, με την πρόκριση να κρίνεται σε ένα πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι, στον Άγιο Δημήτριο.

Μετά την ήττα στο Μπραχάμι, ο ΠΑΟκ δεν είχε το παραμικρό περιθώριο στην σημερινή αναμέτρηση, με τις παίκτριες της ομάδας της Θεσσαλονίκης να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 19-13. Η Δάφνη ξεκίνησε με ένα 8-0 στην δεύτερη περίοδο για το 19-21, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα ηνία του ματς, φτάνοντας στο +7 (34-27). Παγώνη και Κούκη, με ένα 0-6, μείωσαν στον πόντο για την Δάφνη (39-33), με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 39-35.

Σε αντίθεση με το πρώτο μισό, στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Η Μακιτάλο με τρίποντο στο 26’ έφερε τον δικέφαλο στο +12 (55-43), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μπαίνει στην τελευταία στροφή του αγώνα με προβάδισμα 11 πόντων (59-48), το οποίο όχι μόνο διατήρησε, αλλά αύξησε μέχρι το φινάλε. Έτσι, το τελικό 80-66, φέρνει την σειρά στο 2-2, με την πρόκριση για τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-6, να κρίνεται σε ένα τελευταίο παιχνίδι, στην έδρα της Δάφνης.

Η Μάντεν με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία για τον ΠΑΟΚ, με την Καρλάφτη να έχει 16 πόντους και την Χόλιβεϊ 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Δάφνη, η Γκίβενς είχε 24 πόντους, η Κούκη 17 και η Πάτερσον 11 πόντους.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Κατωτικίδης-Ξέρας
Δεκάλεπτα: 19-13, 39-35, 59-48, 80-66
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 15, Μάντεν 18, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 9(1), Στεφανάκη Ε., Κατσαμούρη 8, Στεφανάκη Ι. 4, Καρλάφτη 16(2), Κιλαζίδου 6.
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Γκίβενς 24(3), Γεοστεργίου, Παγώνη 3(1), Πετρουσέφσκα, Πάτερσον 11, Γκριτζά 5(1), Κούκη 17(1), Ντάνιελ 6.