Εσπερίδες – ΟΑ Χανίων 76-79: Προβάδισμα για την 3η θέση στην ομάδα της Κρήτης

Τα Χανιά… άλωσαν την Καλλιθέα, επικρατώντας των Εσπερίδων με 79-76, έκαναν το 2-1 στον μικρό τελικό της Α1 Γυναικών και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάληψη της 3ης θέσης του πρωταθλήματος.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Καλλιθέας, με τα Χανιά να πηγαίνουν στην αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα τριών πόντων (43-46).  Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Εσπερίδες πήραν τα ηνία του ματς και με ένα επιμέρους 19-10, πήραν προβάδισμα έξι πόντων (62-56).

Εκεί, όμως, που το ματς έδειχνε να έχει πάρει τον δρόμο του, τα Χανιά ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με ένα 8-0, για το 62-64. Η Πότερ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, όμως δύο καλάθια της Πούλινς, για το 64-68 και ένα τρίποντο της Σαλιάι για το 66-71, έβαλαν τα Χανιά για τα καλά στην θέση του οδηγού. Βιντσιλαίου και Κασάπογλου έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο (70-71), όμως τα Χανιά απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, με την Ντέλιτς να γράφει το 70-73 και την Τζουγκράκη στα 49’’ να… τελειώνει το ματς, πετυχαίνοντας το 70-75. Έτσι, το τελικό 76-79, φέρνει τα Χανιά στο 2-1, μία νίκη μακριά από την κατάληψη της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα, για την σεζόν 2021/22.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Πούλινς, που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, οκτώ ρίμπαόυντ, τρεις ασίστ και πέντε κλεψίματα. 17 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε η Χάρις, 15 πόντους η Σαλιάι, 12 πόντους η Τζουγκράκη, ενώ η Ντέλιτς… άγγιξε το triple double με εννέα πόντους, 11 ριμπάουντ και εννέα ασίστ.

Για τις Εσπερίδες, 27 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε η Πότερ, 13 πόντους η Μπάραχμαν και 10 πόντους η Βιντσιλαίου.

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Ζιώγας-Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 21-19, 43-46, 62-56, 76-79
Εσπερίδες Καλ. (Νανάκος): Καμμένου 6(2), Γασπαράτου 2, Λουκάτου 3, Πότερ 27(2), Μπενέκη 7(1), Ζούμπατς 2, Βιντσιλαίου 10, Κασάπογλου 6(1), Μπάραμαν 13.
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 12, Σαλιάι 15(4), Πούλινς 24(1), Τσιχλάκη 2, Ντέλιτς 9, Χάρις 17.