Νίκη Λευκάδας – Ελευθερία Μ 65-70: Για τις θέσεις 5-6 η ομάδα του Μοσχάτου

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Λευκάδας, με την Ελευθερία να προηγείται με 17 πόντους στο 30’ (44-61), την Νίκη να τρέχει ένα 19-3 που έφερε το ματς στον πόντο (63-64), όμως η ομάδα του Μοσχάτου στάθηκε πιο ψύχραιμη στο φινάλε και με το υπέρ της 70-65, έκανε το 3-1, παίρνοντας την πρόκριση για τα παιχνίδια κατάταξης 5-6, όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς ΠΑΟΚ – Δάφνη (2-2).

Το ενδιαφέρον της αναμέτρησης της Λευκάδας κράτησε για ένα ημίχρονο, με την Ελευθερία να προηγείται με 38-34. Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν μονόλογος για τις φιλοξενούμενες, που χάρη σε ένα επιμέρους 23-10, μπήκαν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, με προβάδισμα 17 πόντων (44-61). Η Νίκη επιχείρησε την μεγάλη ανατροπή και με ένα 19-3, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (63-64), όμως η Ελευθερία διατήρησε την ψυχραιμία της στην… ρωσική ρουλέτα των ελεύθερων βολών, φτάνοντας στην νίκη με 70-65 και στο 3-1, που της δίνει το εισιτήριο για τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-6.

Η Καρακασίδου με 21 πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, ξεχώρισε από πλευράς Ελευθερίας, με την Τζέιμς να έχει 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, τις Θεοδωρομανωλάκη και Φεράρι να έχουν από 10, ενώ η Σμιθ είχε επτά πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για την Νίκη, η Γιανγκ είχε 17 πόντους, η Ο’ Ντουάιερ είχε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ και η Ντάλα12 πόντους.

Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη-Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 20-19, 34-38, 44-61, 65-70
Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 9, Ντάλα 12(2), Δανδουλάκη Μ. 9(1), Δανδουλάκη Α. 3(1), Τσοβόνι 3, Γιανγκ 17(5), Οντουάιρ 12.
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη 6, Καρακασίδου 21(2), Νάτσκου, Φεράρι 10(2), Στεφανίδου, Σμιθ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(1), Τζέιμς 11, Τσέρου 5(1).