ΠΑΟΚ – Νίκη Λ.83-65: 3-0 και 7η θέση για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 23-8 στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ λύγισε την αντίσταση της μαχητικής Νίκης Λευκάδας των επτά παικτριών και με την νίκη του με 83-65, έκανε το 3-0, τερματίζοντας στην 7η θέση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει στην τελευταία στροφή με προβάδισμα μόλις τριών πόντων (60-57). Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε και την κούραση της φιλοξενούμενης ομάδας, φτάνοντας στην νίκη με 83-65. Έτσι, σε συνδυασμό με τις δύο νίκες που… κουβαλούσε από την κανονική περίοδο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 3-0 και τερμάτισε στην 7η θέση, αφήνοντας την Νίκη στην 8η, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να τερματίζει 9ος.

18 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε η Μάντεν, με την Χόλιβεϊ να ακολουθεί με 17 και τις Καρλάφτη και Κιλαζίδου να ακολουθούν από 13.

Για την Νίκη, η Γιανγκ είχε 17 πόντους και η Δανδουλάκη 15.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Τσιαπλής-Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 25-15, 43-43,  60-57, 83-65
ΠΑΟΚ (Κεραμίδας): Χολιβάι 17, Μάντεν 18, Χαιριστανίδου 4, Στεφανάκη Ε. 5(1), Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 8, Σοφιανάκου, Στεφανάκη Ι. 5(1), Τόλη, Καρλάφτη 13(3), Κιλαζίδου 13.
Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Παπουτσοπούλου, Χασάπη, Ντάλα 11(1), Δανδουλάκη Μ. 15(2), Δανδουλάκη Α. 5(1),  Μαραγκού, Ρομποτή, Τσαβόνι 5, Γιανγκ 17(3), Οντουάιρ 12(1).