Σκίο-Βίρτους 83-73: Έκανε το 1-0 στους τελικούς η ομάδα των Δικαιουλάκου και Πρέκα

Η Φαμίλα Σκίο, στην οποία βρίσκονται οι Έλληνες προπονητές, Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας, νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 83-73 στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος Γυναικών.

Δυναμικά ξεκίνησε η Φαμίλα Σκίο, η οποία ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Οι γηπεδούχες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-29).

Η ομάδα των Ελλήνων προπονητών κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-49). Η Σκίο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 83-73.

Από την Σκίο διακρίθηκαν οι Λάκσα και Σοτάνα με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Ζανταλασίνι και Μπαρμπέρης με 19 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-29, 60-49, 83-73