Σκίο-Βίρτους 78-51: Εμφατικά έκανε το 2-0 στους τελικούς η ομάδα των Δικαιουλάκου και Πρέκα

Η Φαμίλα Σκίο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 78-51 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος στο μπάσκετ γυναικών.

Η Σκίο είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Οι γηπεδούχες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-8, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-25).

Η ομάδα που κοουτσάρουν οι Έλληνες προπονητές, Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-37). Η Σκίο ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 78-51.

Από την Φαμίλα Σκίο διακρίθηκαν οι Λάκσα (6ρ. και τρεις ασίστ) και Κίς (5ρ. και δύο ασίστ) με 25 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Ζανταλασίνι (5ρ. και μία ασίστ) και Ματισόντο (2ρ. και μία ασίστ) με 13 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-25, 58-37, 78-51