Ολυμπιακός – 2Χ2 απέναντι στην Λούμπλιν

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στην Λούμπλιν σημείωσε ο Ολυμπιακός, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να επικρατούν με 73-58, σε παιχνίδι που διεξήχθη στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Παρά τις απουσίες των Αγιούσο και Δίελα, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση, με τον Μάρτιν Ζίμπαρτς να βγάζει πολύτιμα συμπεράσματα, ενόψει του εκτός έδρας αγώνα του Σαββάτου (1/10), απέναντι στον ΠΑΟΚ, για το Κύπελλο Γυναικών.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αποκτώντας το προβάδισμα από νωρίς, ξεφεύγοντας με 16-11 στο 10’ και 28-20 στο 16’. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, όμως, η ομάδα του Πειραιά υπέστη… μπλακ άουτ, με την Λούμπλιν να τρέχει ένα επιμέρους 7-18, για το 35-38 του ημιχρόνου.

Η επιστροφή του Ολυμπιακού στο β’ μέρος ήταν άμεση, με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν σε 48-48 και να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (52-51). Η Γκούσταφσον έστειλε την ομάδα του Πειραιά στο +7 (62-55) στο 35’, Στραουτμάνε και Νικολοπούλου έγραψαν το 67-56, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 73-58.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 35-38, 52-51, 73-58