Α1 Γυναικών - Μεγάλες νίκες για Χανιά και Ελευθερία Μοσχάτου

Η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε με 54-50 του ΠΑΟΚ σε μια προσπάθεια να αντιδράσει έπειτα από τον αποκλεισμό της στο Eurocup γυναικών. Ακόμα, ο Παναθλητικός προσπάθησε να κάνει μεγάλο «διπλό» μέσα στην Κρήτη επί του ΟΑ Χανίων, ωστόσο η τρομερή Χριστιάνα Γεροστεργίου «μίλησε» στο τέλος και με τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα της με 67-66.

Στο Μοσχάτο, η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη έκανε ένα τρομερό ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 21-7, έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 32-23. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να ελέγχουν το ρυθμό, αλλά να μη μπορούν να κάνουν την ανατροπή μέχρι το τελικό 54-50 υπέρ των μπλε.

Στην Κρήτη, ο Παναθλητικός πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με σκορ 25-36. Στο δεύτερο ημίχρονο ο κρητικός σύλλογος αντέδρασε και πλησίασε στο σκορ, μέχρι την τελευταία κομβική φάση, όπου η Χριστιάνα Γεροστεργίου ευστόχησε σε τρίποντο, κάνοντας το 67-66. Μάλιστα,  ο ΟΑΧ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-6, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.