Εσπερίδες Καλλιθέας - Νίκη Λευκάδας 63-52: Άμυνα και «σκληράδα» έφεραν το 2/2

Με σκορ 63-52 νίκησαν οι Εσπερίδες τη Λευκάδα, με τις Καλλιθεάτισσες να στέκονται πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο +11 με βασικό τους όπλο την άμυνα πάνω στο σουτ.

Η Χίγκινς με 25 πόντους, αλλά και η Βιργιόσε που σκέπασε τα καλάθια με 18 ριμπάουντ ενάντια στις νησιώτισσες έκαναν τη διαφορά για τις γηπεδούχες. Ακόμα σε καλή μέρα ήταν και η Κορρέ με 12 πόντους, ενώ η Κασάπογλου ήταν τρομερή δημιουργικά με 8 ασίστ.

Πρώτη σκόρερ της νησιωτικής ομάδας η Κάρεϊ με 21.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο στο δεύτερο και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο σχεδόν... εξαφανίστηκαν με αποτέλεσμα οι Εσπερίδες να κυριαρχήσουν απόλυτα με επιμέρους σκόρ 19-8.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες έλεγξαν το ρυθμό παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κατάφεραν να διατηρούν άνετα διψήφιες διαφορές μέχρι το τελικό 63-52.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Νίκη Λευκάδας 63-52

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 31-31, 50-39, 63-52.

Διαιτητές: Νάστος, Ρίζος, Μπακετέα

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιργιόσε 5, Γασπαράτου 4, Λουκάτου 3(1), Γούναρη 5(1), Πρίφτη 2, Κορρέ 12(2), Μπενέκη 4, Μαργέλου, Κασάπογλου 3(1), Χίγκινς 25(3).
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 2, Οκόνορ 7(1), Ντάλα 3, Βιντσιλαίου 2, Φουράκη 15, Τραγουστή, Χερντ 2, Κούκη, Κάρεϊ 21.