Ελιτζούρ Χολόν – Παναθηναϊκός 75-56: Ευρώπη τέλος για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ απέναντι στην Ελιτζούρ Χολόν και με την ήττα του με 75-56, είπε αντίο από την συνέχεια του Eurocup women.

Το έργο του «τριφυλλιού» ήταν εξαιρετικά δύσκολο, μετά το 60-67 του πρώτου αγώνα, με την Ελιτζούρ να δείχνει την ανωτερότητα της από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (20-9). Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις Ισραηλινές να τρέχουν ένα γρήγορο 28-9, το οποίο ουσιαστικά έβαλε από πολύ νωρίς… τέλος στο παιχνίδι, με την Ελιτζούρ να κλείνει το πρώτο μέρος στο +16 (46-28).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο  δεκάλεπτο, με την Ελιτζούρ να κυριαρχεί στο παρκέ και την διαφορά να παίρνει την… ανηφόρα (61-38 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να… ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 68-53 στο 36’, όμως μέχρι εκεί, με το 75-56 υπέρ της Ελιτζούρ Χολόν να βάζει τέλος στην φετινή ευρωπαϊκή πορεία των «πράσινων».

Η Πότερ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία από πλευράς Παναθηναϊκού, με την Ριντ να έχει 13 πόντους. Για την Ελιτζούρ, η Χάρντεν είχε 18 πόντους, ενώ η Σιμς… άγγιξε το triple double με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 46-28, 61-38, 75-56