Α1 γυναικών, Εσπερίδες - Ολυμπιακός 59-98: Συνεχίζουν αήττητες οι ερυθρόλευκες

Κυριάρχησε πλήρως ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε εύκολη νίκη επί των Εσπερίδων με 98-59 μέσα στην Καλλιθέα.

Να σημειωθεί πως το 98-59 επί των Εσπερίδων είναι η δεύτερη καλύτερη φετινή επιθετική επίδοση του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, πίσω από το αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου, που είχε βρει τις "ερυθρόλευκες" νικήτριες με 103-63.

Η Σταμολάμπρου με 23 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, κάνοντας φετινό career high (προηγούμενο οι  21 πόντοι με την Βίρτους), με την Γκούσταφσον να προσθέτει 19 πόντους και την Σουκ 15. Κοντά στο νταμπλ νταμπλ έφτασαν και οι Αγιούσο - Νικολοπούλου.

Από την άλλη για τις μωβ ξεχώρισε η Γουλφολκ με 17 πόντους, ενώ ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ έκανε η Βιργιόγκε με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τις γηπεδούχες που έχουν σταθερό προσανατολισμό στις μικρές ηλικίες χρησιμοποιήθηκαν η πολύ καλή Στολίγκα, αλλά και η Σεγκούρα. Από την άλλη ο Θάνος Νίκλας, πέρασε στο παρκέ τόσο την Αγραφιώτη, όσο και τη Γκούζελου.

Πάτησαν γκάζι και... εξαφανίστηκαν οι Πειραιώτισσες!

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με σχετική ευστοχία στο παιχνίδι τους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-33. Στη δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκες περιόρισαν τις μωβ και κατάφεραν να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 56-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ξέφυγε και ο Ολυμπιακός ήταν μονίμως πάνω από 20 πόντους μπροστά, μέχρι το τελικό σκορ που ήταν το 59-98 μέσα στο κλειστό του Έσπερου.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 39-56, 46-80, 59-98.

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα 5(1), Βιργιόγκε 14, Γασπαράτου 6, Πρίφτη 2, Κορρέ 4(1), Μαργέλου 2, Σεγκούρα, Κασάπογλου 10(2), Γουλφολκ 17(2).

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 23(2), Σταμάτη 9(1), Αγιούσο 9(1), Σύρρα 6, Γκούσταφσον 19, Νικολοπούλου 8, Δίελα, Γκουζέλου, Αυτζή 5, Σουκ 15, Βαμβακά 4.