Α1 γυναικών, Εύνικος - Παναθηναϊκός 58-78: «Καθάρισαν» στο τέλος οι φιλοξενούμενες

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός που επικράτησε μέσα στα Λιόσια με 78-58, καθώς οι φιλοξενούμενς σοβαρεύτηκαν αμυντικά στο τέταρτο δεκάλεπτο που δέχθηκαν μόλις 7 πόντους.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Κάρτερ με 19 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε και η Χριστινάκη με 15.

Από την άλλη για τις γηπεδούχες η Κική Εμμανουηλίδου έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκαθάρισε το τοπίο στο τέλος

Ο Εύνικος μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 20-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, περιόρισε τις γηπεδούχες και πήγε στην ανάπαυλα κι ενώ προηγούνταν στο σκορ με 37-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε την πρωτοβουλία και έβρισκε λύσεις προκειμένου να είναι μπροστά στο σκορ, ωστόσο κι εκείνη του κόουτς Βελτσίστα είχε συνέχεια απαντήσεις. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟ να έχει διαφορά 6 πόντων και το σκορ να είναι στο 57-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα του Παναθηναϊκού έπαιξε κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Οι αθλήτριες της Καπογιάννη δέχθηκαν μόλις 7 πόντους, ενώ σημείωσαν 21 μέχρι το τελικό σκορ να διαμορφωθεί σε 58-78.

Εύνικος-Παναθηναϊκός 58-78

Διαιτητές:  Φραγκούλη-Μαρίγλη-Χαϊνά

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-37, 51-57, 58-78

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 9(1), Εμμανουηλίδου 14(3), Πολυμένη 9(3), Τσιανάκα, Ζουρνή, Κεσσέ 7(1), Κάμπελ 4, Τζόουνς 5, Κοτσίνη, Ναυροζίδου 4, Μίχου 6.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 18, Ζιάκα, Κωτούλα 3(1), Παυλοπούλου 7(1), Πότερ 13, Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 15, Κάρτερ 19(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου.