Α1 Γυναικών, Ελευθερία Μ. – ΠΑΣ Γιάννινα 72-57: Μίλησε η έδρα

Η έδρα έπαιξε σημαντικό ρόλο σε ακόμα ένα παιχνίδι της Ελευθερίας, με την ομάδα του Μοσχάτου να επικρατεί του ΠΑΣ με 72-57, πετυχαίνοντας την έκτη νίκη της σε οκτώ φετινά ματς στο γήπεδο της, ανεβαίνοντας στο 9-6. Στο 3-12 έπεσαν τα Ιωάννινα.

Ο ΠΑΣ φρόντισε να αιφνιδιάσει την Ελευθερία, κρατώντας την στους 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις φιλοξενούμενες. Η Ελευθερία ανέλαβε τα ηνία του ματς, έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (31-25), ενώ μπήκε στην τελευταία… στροφή του ματς με +15, το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην άνετη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη.

Η Οκόγιε με 17 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της Ελευθερίας, με την Κάλογουεϊ να ακολουθεί με 16, ενώ η Καρακασίδου είχε 13 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Για τον ΠΑΣ, από 14 πόντους είχαν Έφα και Σαρηγιαννίδου, με την πρώτη να έχει εννιά ριμπάουντ και την δεύτερη οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Διαιτητές: Κώτσου-Μπακετέα-Ροδίτης
Δεκάλεπτα: 12-14, 31-25, 54-39, 72-57
Ελευθερία Μοσχ. (Σίμος): Καλογουέι 16, Στούπα 3(1), Καρακασίδου 13, Νάτσκου 10(2), Σταμάτη 3, Τσούκα, Παπαποστόλου, Μυλωνάκη, Μπρούερ 10, Ταμπάκου, Οκόγιε 17(3).
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Πρόβο 11(3), Σαρηγιαννίδου 14(2), Μαρίνη 8, Καλαμπάκου 2, Στεργίου, Εφα 14, Γκιζάνη 2, Εβόντο 4.