Α1 γυναικών, Παναθλητικός - Πρωτέας Β. 82-58: Τόπκινς και Γουίνγκεϊτ «σκότωσαν» τις κυανέρυθρες

Ευρείας έκτασης νίκη πέτυχε ο Παναθλητικός επικρατώντας στο Επταπύργιο του Πρωτέα Βούλας με 82-58, με τις γηπεδούχες να συνεχίζουν ενισχυμένες τη μάχη για την παραμονή τους στην Α1 γυναικών.

Πολύ θετικό ντεμπούτο για την Γουίνγκεϊτ με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε και η Τόπκινς με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη για τις ηττημένες ξεχώρισαν οι Γκίλντεϊ με 17 πόντους και η Πατεράκη με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Παναθλητικός «καθάρισε» από την πρώτη περίοδο

Με όπλο την άμυνά του βγήκε κυριάρχησε ο Παναθλητικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις γηπεδούχες να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο ούσες μπροστά με 21-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρωτέας αντέδρασε, αλλά δεν ήταν δυνατό να κλείσει πολύ την ψαλίδα και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 40-29.

Στην τρίτη περίοδο, οι θεατές στο Επταπύργιο έζησαν το ίδιο έργο με την έναρξη του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχες με επιμέρους σκορ 27-9 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 67-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και το τελικό 82-58 είναι χαρακτηριστικό της άνεσης με την οποία επικράτησε ο Παναθλητικός.

Παναθλητικός-Πρωτέας Βούλας 82-58

Διαιτητές:  Τσιαπλής-Ντούρας-Παπανικολάου Γ.

Δεκάλεπτα: 26-8, 40-29, 67-38, 82-58

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 29(2), Τσινασλανίδου, Κοφινά 3(1), Τράντα 10, Γουινγκέιτ 22(4), Βασιλείου, Καμπερίδου, Θεοδώριτ 4, Γουίλιαμς 7(1), Χωλοπούλου 6, Σύρπα 1.

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 17, Μάντιτς 2, Σακελλαρίου, Πατεράκη 14, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά, Αναστασοπούλου 4, Μπουθ 8, Τζανετάτου 8(1).