Ολυμπιακός – Φενερμπαχτσε 58-92: Βαριά ήττα για την ομάδα του Πειραιά

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν τέτοια που ουσιαστικά δεν έδινε ελπίδες στον Ολυμπιακό απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, κάτι που φάνηκε και στο παρκέ του ΣΕΦ, με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν την ήττα με 58-92, που τις κρατά χωρίς νίκη μετά από 10 αγωνιστικές στην φάση των ομίλων της Euroleague women.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την πανάκριβη τουρκική ομάδα μόλις για πέντε λεπτά (13-14), καθώς μάλιστα προηγήθηκε με 10-5 στο 2', όμως η Φενέρ ανέβασε την ταχύτητα της στο επόμενο πεντάλεπτο και με ένα επιμέρους 2-11, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (15-25). Μάλιστα, η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 9-0 που… εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (15-34). Η Σταμάτη, με τρίποντο για το 18-34, έσπασε το σερί της Φενέρ, όμως το παιχνίδι είχε… πάρει έναν δρόμο χωρίς γυρισμό για τις «ερυθρόλευκες», όπως φαίνεται από το 25-51 του ημιχρόνου. Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να μην κατεβάζει το πόδι από το… γκάζι, να φτάνει μέχρι το +36 στο 26’ (31-67) και τελικά να αναγκάζει τον Ολυμπιακό στην βαριά ήττα με 58-92.

Γκούσταφσον με 17 πόντους, Σταμάτη με 13 και Σταμολάμπρου με 10 πόντους, ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ για την Φενέρμπαχτσε, η σπουδαία Μπριάνα Στιούαρτ είχε 22 πόντους, η ΜακΜπράιντ 16, η Μίσεμαν 11 και οι Σαμπαλί και Τζόρτζεβιτς από 10.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92