Α1 γυναικών, Παναθλητικός - ΠΑΣ Γιάννινα 63-67: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τις Ηπειρώτισσες

Μεγάλη νίκη μέσα στο Επταπύργιο πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε του Παναθλητικού με 67-63.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχες πέφτουν στο 4-13, ενώ οι φιλοξενούμενες είναι στο 5-12, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν τη μάχη τους για την παραμονή στα σαλόνια της Α1 γυναικών.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Εβόντο με 22 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε η Μπριγκς με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από την άλλη για τις ηττημένες, η Τόπκινς διακρίθηκε με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και η Τζέιντ Γουίλιαμς με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι Γιαννιώτισσες κράτησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά

Οι δυο ομάδες ήταν από την αρχή κοντά στο σκορ, με τις γηπεδούχες να έχουν την πρωτοβουλία και να προηγούνται με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι φιλοξενούμενες πήραν τα ηνία, τα οποία και κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 36-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ κατάφερε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης διατηρώντας διαφορά περί τους 5 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 49-52.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Παναθλητικός προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε και οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το ματς ούσες μπροστά με 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-39, 49-52, 63-67

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 21, Μπαξεβάνου 3(1), Τράντα 8, Γουινγκέιτ 9(1), Θεοδώρου 5, Γουίλιαμς 14, Σταματάκη 2, Χωλοπούλου 1, Σύρπα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 20, Πρόβο 9(2), Σαρηγιαννίδου 9(1), Μαρίνη 7, Καλαμπάκου, Τζήμου, Γκιζάνη, Εβόντο 22(2).