Α1 γυναικών, Εύνικος - ΠΑΟΚ 49-68: Ασύλληπτη Γουίλιαμς οδήγησε τις ασπρόμαυρες στη νίκη

Μεγάλη νίκη πέτυχε στο κλειστό του Εύνικου ο ΠΑΟΚ, με τις ασπρόμαυρες να επικρατούν με 68-49, έχοντας σε καταπληκτική μέρα τη Γουίλιαμς, αλλά και τη Γουίλσον.

Από τον ΠΑΟΚ, η  Γουίλιαμς ξεχώρισε με 30 πόντους και 22 ριμπάουντ, αλλά και η Γουίλσον με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τον Εύνικο η Κάμπελ είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ η Έιζια Τζόουνς είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ντεμπούτο με τα πράσινα έκανε για τις γηπεδούχες, η Σταυριανή Βντσιλαίου, επιβεβαιώνοντας το ρεπορτάζ του superbasket από τις 4/1/2023.

Η ζώνη του ΠΑΟΚ «έπνιξε» τον Εύνικο

Σε μεγάλο όπλο του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε η τακτική του κόουτς Αγγελίδη που ήθελε και πέτυχε μέσω της ζώνης να εγκλωβίσει τον Εύνικο.

Οι δυο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ είχα πάντα την πρωτοβουλία των κινήσεων και με το τέλος του, κατάφερε να προηγείται με 37-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Η αφλογιστία του Εύνικου ήταν χαρακτηριστική και η περίοδος βρήκε τις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά στο σκορ με 34-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε πλήρως και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 49-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-37, 34-48, 49-68

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 5(1), Πολυμένη 9(3), Ζουρνή, Κεσσέ, Βιντσιλαίου, Ντουέρα 6(2), Κάμπελ 14, Τζόουνς 12(2), Ναυροζίδου 3(1), Μίχου.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου, Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Κουκουναρίδου, Γουίλιαμς 30, Γουίλσον 26(1), Πέρι 3, Πολυμέρου, Κολλάτου 7(1).