Α1 γυναικών, ΟΑ Χανίων - Παναθηναϊκός 56-63: Οι Κρητικιές προσπάθησαν, οι πράσινες έκαναν άλλη μια νίκη

Ακόμα μια νίκη πέτυχε στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, με τις πράσινες να επικρατούν πολύ δύσκολα του ΟΑ Χανίων μέσα στην Κρήτη με σκορ 63-56.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Καπογιάννη έχει 18 νίκες και μόλις 1 ήττα, ενώ ο ΟΑΧ έχει αντίστοιχο ρεκόρ 9-10.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Ριντ με 21 πόντους, ενώ άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Χριστινάκη με 13 πόντους.

Από την άλλη για την κρητική ομάδα τρομερή εμφάνιση έκανε η Σιέρα Τζόνσον που με 20 πόντους και 12 ριμπόαυντ, έφτασε σε ένα εμφατικό νταμπλ νταμπλ.

Όσο και να προσπάθησαν τα Χανιά, ο Παναθηναϊκός είχε πάντα τις λύσεις

Όλο το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟ είχε τα ηνία του αγώνα, ωστόσο δε μπόρεσε να πάρει κάποια μεγάλη διαφορά υπέρ του, με συνέπεια τα Χανιά να βγάζουν πάντα αντίδραση προσπαθώντας για τη μεγάλη ανατροπή.

Με αυτά τα δεδομένα, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-14 και το ημίχρονο 29-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και με τις δυο ομάδες να είναι σχετικά νευρικές και άστοχες οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντων καθώς η περίοδος τελείωσε με σκορ 37-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Χανιώτισσες ισοφάρισαν σε 54-54 κι ενώ απέμενε μόλις 1:30'', ωστόσο από εκεί και πέρα οι πράσινες αντέδρασαν. Με πρωταγωνίστρια την αρχηγό της Εθνικής γυναικών, Κατερίνα Σωτηρίου και με ένα καλό φινάλε πήραν την εκτός έδρας νίκη με 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-30, 37-45, 56-63.

ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 15(2), Γεροστεργίου Χ., Μανουκάκη, Κόνιαλη 4, Λαγωνικάκη, Ακλ 12(1), Γεροστεργίου Μ. 5(1), Φάρου, Τζόνσον 20.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 3, Σωτηρίου 11(2), Αλεξανδρή 6, Παλάσκα, Χριστινάκη 13(1), Κάρτερ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου.