Α1 γυναικών, Εσπερίδες - ΠΑΟΚ 68-59: Η Κασάπογλου δημιουργούσε, η Γούλφολκ σκόραρε και οι μωβ νίκησαν

Οι Εσπερίδες νίκησαν τον ΠΑΟΚ στην Καλλιθέα με σκορ 68-59, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχες έχουν 10 νίκες και 9 ήττες, ενώ οι Θεσσαλονικιές έχουν αντίστοιχο ρεκόρ 11-8.

Από τις Εσπερίδες ξεχώρισε η Γούλφολκ με 22 πόντους, ενώ στις διακριθείσες είναι και η Κορρέ με 15 πόντους. Ακόμα, πολύ καλή εμφάνιση έκανε Χίγκινς με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ και η  Βιργιόγκε που με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ έφτασε κοντά στο νταμπλ νταμπλ.

Τέλος, η αρχηγός των μωβ, Θάλεια Κασάπογλου ήταν σε τρομερή μέρα δημιουργικά με 11 ασίστ, ενώ πέτυχε και 9 πόντους.

Από τον ΠΑΟΚ πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Γουίλσον με 16 πόντους, ενώ τρομερή κάτω από τα καλάθια ήταν η Γουίλιαμς με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Εσπερίδες μπήκαν... φουριόζες, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, αλλά δεν έκανε την ανατροπή

Η ομάδα του κόουτς Σόφτση μπήκε στο παρκέ με σκοπό να κυριαρχήσει στο ματς. Αυτό και κατάφερε, καθώς με όπλο την άμυνά τους οι Εσπερίδες περιόρισαν τον ΠΑΟΚ και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 22-9

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυρες ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, ωστόσο οι μωβ κατάφεραν να είναι άνετα μπροστά στο σκορ και με «προίκα» την πρώτη περίοδο έχτισαν διψήφια διαφορά και το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ακόμα περισσότερο και κατάφερε σχεδόν να... «εξαφανίσει» τη διαφορά, φτάνοντας σε απόσταση... βολής. Πιο συγκεκριμένα και με 4:11'' να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου η Καρλάφτη ευστοχεί σε τρίποντο και κάνει το 41-40. Κατόπιν οι γηπεδούχες συνήλθαν κάπως και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο ούσες μπροστά με 50-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει, αλλά και τις Εσπερίδες να έχουν τον πρώτο λόγο μέχρι το τελικό 68-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-21, 50-45, 68-59.

Εσπερίδες (Σόφτσης): Βιργιόγκε 10, Πρίφτη, Κορρέ 15(3), Μπενέκη 2, Κασάπογλου 9(1), Χίγγινς 10, Γούλφολκ 22(1).

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 1, Κιολέογλου, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 8, Γουίλσον 16(1), Καρλάφτη 11(3), Πέρι 15, Κολλάτου 8(1).