Α1 γυναικών ΠΑΣ Γιάννινα - Δάφνη Αγ. Δημ. 62-54: Παραμένουν στα σαλόνια οι Ηπειρώτισσες, τέλος εποχής για τις Μπραχαμιώτισσες

Στην Α1 γυναικών θα συνεχίσει να βρίσκεται ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε με 62-54 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, κάνοντας το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά των play out. Στην Α2 υποβιβάζεται η ομάδα του Μπραχαμιού, αφήνοντας πίσω της την ένδοξη εποχή της πρώτης κατηγορίας που κράτησε πάνω από 5 σεζόν.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Τάρε Μπριγγκς με 27 πόντους, ενώ έκανε και νταμπλ νταμπλ καθώς «κατέβασε» και 10 ριμπάουντ. Εκπληκτική εμφάνιση από τη Σαρηγιαννίδου για ακόμα μια φορά, με την Ελληνίδα αθλήτρια να έχει 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη για τις ηττημένες η Γουέλς είχε 16 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε η Μόρις με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ανταγωνιστική η Δάφνη, αλλά ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος και... σώθηκε

Τα τρία πρώτα δεκάλεπτα κύλησαν με τις δυο ομάδες να είναι πάντα κοντά στο σκορ. Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, η ο ΠΑΣ κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 12-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δάφνη πήρε τα ηνία και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 22-24.

Στην τρίτη περίοδο καμία ομάδα δε μπορούσε να πάρει ασφαλές προβάδισμα κι έτσι αυτό έληξε με σκορ 40-40. Στην τελική ευθεία, οι γηπεδούχες πήραν τον έλεγχο στα χέρια τους και με τις Τάρε και Σαρηγιαννίδου να είναι σε καλή μέρα έφτασαν στη νίκη με 62-54.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 22-24, 40-40, 62-54

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Πράπα, Μπριγκς 27(2), Σαρηγιαννίδου 8, Μαρίνη 4, Πρόβο 15(3), Γκιζάνη 3, Εβόντο 5.

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Ντέιβις 5(1), Σπαθαρου 4, Παγώνη 3(1), Γουέλς 16(1), Σαλιάι 5(1), Μόρις 13, Γκριτζλα 8(2).