Α1 γυναικών, Εύνικος - Παναθλητικός 71-55: Μια νίκη μακριά από την παραμονή τους στα.. σαλόνια οι πράσινες

Με πολύτιμη νίκη μπήκε στα play out ο Εύνικος, με τις πράσινες να επικρατούν με 71-55 του Παναθλητικού στο κλειστό της Ζωφριάς, κάνοντας το 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο Εύνικος θέλει μια νίκη ακόμα προκειμένου να παραμείνουν στην Α1 γυναικών. Από την άλλη ο Παναθλητικός θέλει δυο νίκες για να παραμείνει στα... σαλόνια του πρωταθλήματος.

Επόμενη μάχη των δυο ομάδων είναι την Τετάρτη 15/3 στο Επταπύργιο.

Από τον Εύνικο ξεχώρισε η Μίλιτσα Ντέουρα με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, η Κάμπελ έφτασε κοντά στο νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλές και η Κεσσέ Πολυμένη και Εμμανουηλίδου, ενώ καταλυτική στην άμυνα ήταν η Σταυριανή Βιντσιλαίου.

Από την άλλη, για τον Παναθλητικό, η Γουίνγκέιτ είχε 18 πόντους και η Τόπκινς 12. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι νεαρές Χωλοπούλου και Μπαξεβάνου.

Ο Εύνικος έβρισκε πάντα τις λύσεις να ελέγχει το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ήταν ένα σκληρό ματς με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εύνικος βρήκε τις λύσεις προκειμένου να έχει τα ηνία του αγώνα και το ημίχρονο έληξε με 30-26.

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινες μπήκαν συγκεντρωμένες και αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη. Περιορίζοντας τις επιθετικές αρετές του Παναθλητικού κατάφεραν χτίσουν διψήφιες υπέρ τους διαφορές, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 49-37 και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 71-55.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-26, 49-37, 71-55.

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 2, Εμμανουηλίδου, Πολυμένη 9(1), Τσιανάκα 3(1), Ζουρνή, Κεσσέ 5(1), Βιντσιλαίου 5(1), Μίλιτσα 18(4), Κάμπελ 17, Τζόουνς 10, Ναυροζίδου, Μίχου 2.

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 12, Θεοδώρου 2, Μπαξεβάνου 7(1), Κοφινά, Τράντα, Γουινγκέιτ 18(3), Βασιλείου, Γουίλιαμς 8, Σταματάκη, Χωλοπούλου 8(3).