Α1 Γυναικών: Νίκη – παραμονή για τον Εύνικο, υποβιβασμός για τον Παναθλητικό

Στα «σαλόνια» της Α1 Γυναικών θα αγωνίζεται και την νέα περίοδο ο Εύνικος, με την ομάδα των Άνω Λιοσίων να επικρατεί του Παναθλητικού με 66-57, να κάνει το 3-2 στην μεταξύ τους σειρά, εξασφαλίζοντας την παραμονή στην κατηγορία, με την ομάδα των Συκεών να υποβιβάζεται στην Α2 Γυναικών.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης των Άνω Λιοσίων. Στο πρώτο ο Εύνικος ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο, παίρνοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα (15-5), κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 21-14. Στην δεύτερη περίοδο, όμως, ο Παναθλητικός, όχι μόνο επέστρεψε, αλλά με ένα επιμέρους 2-17 (!) πέρασε μπροστά με 31-23, με τον Εύνικο, πάντως, να… ροκανίζει την διαφορά στους δύο πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (33-35).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τον Εύνικο να μπαίνει στην… τελευταία στροφή του ματς με προβάδισμα δύο πόντων (51-49). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και με την νίκη τους με 66-57, εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Α1 Γυναικών, με τον Εύνικο να υποβιβάζεται στην Α2.

Η Λαμπρινή Πολυμένη ήταν η πρώτη σκόρερ του Εύνικου με 15 πόντους, με την Βιντσιλαίου να έχει 11 και τις Μίλιτσα και Τζόουνς από 10, με την τελευταία να έχει και 11 ριμπάουντ.

Για τον Παναθλητικό, η Τόμπκινς ήταν μία ομάδα μόνη της, με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Λιότσιος-Νάστος-Κατσαπρακάκης

Δεκάλεπτα: 21-14, 33-35, 51-49, 66-57

Εύνικος (Βελτσίστας): Εμμανουηλίδου 8(2), Πολυμένη 15(3), Ζουρνή 2, Κεσσέ, Βιντσιλαίου 11(1), Μίλιτσα 10(2), Κάμπελ 6, Τζόουνς 10, Ναυροζίδου 4, Μίχου.

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 27, Μπαξεβάνου 8(2), Τράντα, Γουίνγκειτ 3(1), Γουίλιαμς 9, Σταματάκη 8, Χωλοπούλου 2.