Α1 γυναικών, Ελευθερία Μ. - Εσπερίδες Κ. 69-67: Οριστικά στην τρίτη θέση οι μπλε με οδηγό την Καρακασίδου

Οριστικά στην 3η θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε η Ελευθερία Μοσχάτου μετά και τη νίκη της με 69-67 επί των Εσπερίδων Καλλιθέας, με τις μπλε να κάνουν το 3-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Το τέλος της σεζόν βρίσκει και τις δυο ομάδες να παίρνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Eurocup.

Από την Ελευθερία Μοσχάτου ξεχώρισε η Καρακασίδου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από τις Εσπερίδες πρώτη σκόρερ ήταν η Γούλφολκ με 24 πόντους.

Μάχη μέχρι το τέλος και η μπίλια έκατσε στο... μπλε

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Ελευθερία Μοσχάτου να έχει τα ηνία, αλλά και μια μικρή υπέρ της διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Εσπερίδες αντέδρασαν και κατάφεραν να πιέσουν τις γηπεδούχες, μειώνοντας, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 37-31.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες έπαιξαν έχοντας ως προτεραιότητα την άμυνα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 50-44.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Εσπερίδες προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, αλλά η Ελυθερία είχε τον τελευταίο λόγο, γράφοντας το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-31, 50-44, 69-67.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 11(3), Στούπα 13(1), Καρακασίδου 20(1), Νάτσκου 2, Σταμάτη 6, Καλαποθαράκου, Μπρούερ 13, Ταμπάκου 4.

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Γασπαράτου, Πρίφτη, Κορρέ 17(3), Μπενέκη 2, Μαργέλου 5(1), Κασάπογλου 3, Χίγκινς 16(1), Γούλφολκ 24(2).