Ελευθερία Μ. – Νίκη Λ. 56-50: Δεύτερη σερί πρόκριση στον τελικό για το Μοσχάτο

Σε έναν ημιτελικό που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η Ελευθερία Μοσχάτου… λύγισε την Νίκη Λευκάδας με 56-50 και, όπως και πέρσι, έτσι και φέτος θα δώσει το παρών στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Γυναικών, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (26/3, 14:00), που στον πρώτο ημιτελικό, ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ελευθερία και Νίκη πήγαιναν πόντο – πόντο για κάτι παραπάνω από 14 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο του δεύτερου ημιτελικού του Final Four του Κυπέλλου Γυναικών, με την Οκόνορ να γράφει το 20-22. Στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου, όμως, η ομάδα του Μοσχάτου έτρεξε ένα επιμέρους 11-2, που της επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μπροστά με επτά πόντους (31-24).

Η ομάδα του Μοσχάτου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 39-31 και μπήκε στην τελευταία περίοδο με +5 (43-38). Η Νίκη, όμως, δεν είχε την τελευταία της κουβέντα στο ματς. Όχι μόνο επέστρεψε, αλλά πέρασε και μπροστά με 50-48 στο 36’, χάρη σε καλάθι της Αναστασοπούλου, με την ομάδα της Λευκάδας να τρέχει ένα 5-12. Κάλογουεϊ και Νάτσκου έγραψαν το 51-50 για την Ελευθερία, ενώ δύο βολές της Καρακασίδου έγραψαν το 53-50. Η Κάρεϊ αστόχησε σε τρίποντο, με την Καρακασίδου, με ακόμα ένα σετ βολών να… κλειδώνει την νίκη – πρόκριση της ομάδας της, με το 56-50 να στέλνει, όπως και πέρσι, έτσι και φέτος, την Ελευθερία Μοσχάτου στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών.

17 πόντους σημείωσε η Καρακασίδου, με την Σταμάτη να έχει 10, ενώ για την Λευκάδα, 16 πόντους και 14 ριμπάουντ είχε η Κάρεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38,  56-50.