Χάποελ Χολόν-Μακάμπι Τ.Α. 79-76: Ο Δέδας νίκησε τον Σφαιρόπουλο (vid)

Η Χάποελ Χολόν υπό τις οδηγίες του Στέφανου Δέδα νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ που κοουτσάρει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με 79-76, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 1-3, με την "ομάδα του λαού" να πέφτει στο 4-1.

H Χάποελ Χολόν πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου με δέκα πόντους (47-39). Παρά το ότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ μείωσε και στους τέσσερις πόντους (39-35), η Χάποελ Χολόν παρέμεινε μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-39).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την τρίτη περίοδο (51-41), αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ έπαιξε πιο αποτελεσματικά και με ένα επί μέρους σκορ  17-9 μείωσε στους δύο πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και πέρασε μπροστά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με τρεις πόντους (65-62). Η Χάποελ Χολόν διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε με 79-76.

Από την Χάποελ Χολόν διακρίθηκαν οι Χάρις και Ντε Ζέουβ με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Μπράιαντ με 21 πόντους, ενώ οι Κολοιάρο και Χάντερ σκόραραν από 12 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 28-18, 47-39, 60-58, 79-76