Αμύντας-Κόροιβος 66-58: Πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση η ομάδα του Υμηττού

Ο Αμύντας φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και διατήρησε το προβάδισμα του παρά την πίεση του Κοροίβου με αποτέλεσμα να νικήσει με 66-58 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αν και ο Κόροιβος ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με έξι πόντους (14-8, 5'), ο Αμύντας προσπέρασε με δέκα σερί πόντους και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14).  Η ομάδα από την Αμαλιάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 23-13 και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Παρότι ο Κόροιβος διατήρησε στο μεγαλύτερο μέρος στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους το προβάδισμα, η ομάδα από τον Υμηττό είχε ένα επί μέρους σκορ 19-10 και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-47). Ο Αμύντας φόρτσαρε δηλαδή πρακτικά στο δεύτερο μέρος και συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο παρά την πίεση του Κοροίβου, με αποτέλεσμα να νικήσει με 66-58.

Από τον Αμύντα ξεχώρισε ο Μπέλη με 14 πόντους, με τους Τοπάλι και Βύρλα να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον Κόροιβο διακρίθηκαν οι Παπαρέγκας και Μαστόρος με 21 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-14, 31-37, 50-47, 66-58