Μαρούσι-Καρδίτσα 83-70: Συνεχίζουν νικηφόρα οι κιτρινόμαυροι

Το Μαρούσι υπερασπιστηκε την διαφορά που "έχτισε" στο δεύτερο δεκάλεπτο και νίκησε τον ΑΣ Καρδίτσας με 83-70 και την Τετάρτη (15/9) θα αντιμετωπίσει τον Αμύντα για την τέταρτη φάση του Α' Γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα το Μαρούσι να είναι με τέσσερις πόντους μπροστα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Αμαρουσίου διεύρυνε την διαφορά της με ένα επί μέρους σκορ 27-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-35).

Αν και ο ΑΣ Καρδίτσας πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν την διψήφια διαφορά τους και πήραν προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53). Αν και οι Θεσσαλοί πίεζαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν στους τρεις πόντους (69-66), το Μαρούσι διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 83-70.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Χάλαρης και Γράβας με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-18, 49-35, 65-53, 83-70

Διαιτητές: Παντελίδης-Καρακάσης-Κωνσταντινίδου (Ελευθεριάδης)

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 21 (3), Παπαγιάννης 4, Ξύδας 3 (1), Ξύδης 5 (1), Προίσκος, Κανέλλης 8 (2), Σιδέρης 1, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 11 (1), Γκαγκαλούδης 26 (2).

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 14 (1), Καρράς 2, Σπυριδωνίδης 2, Χάλαρης 18, Ντράσκοβιτς 7, Τσούκας 3 (1), Τσιλούλης 11 (2), Πεφάνης 5 (1), Αλεξιάδης 8 (1).