Λάρισα-Άρης 68-67: 3/3 βολές στο φινάλε έφεραν την πρόκριση

Η Λάρισα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε στο ματς-θρίλερ κόντρα στον Άρη με 68-67, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγωνα και προηγήθηκε με εννιά πόντους (11-2, 5'), με την Λάρισα να μειώνει, αλλά τους κιτρινόμαυρους να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-11). Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη είχε τον έλεγχο στα περισσότερα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (23-23).

Αν και οι κιτρινόμαυροι είχαν προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (36-30, 26'), η Θεσσαλική ομάδα μάζεψε την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (44-44). Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα από την Θεσσαλονίκη να προηγείται με εφτά πόντους (57-50, 35'), αλλά την Λάρισα να απαντά με ένα ένα επί μέρους σκορ 13-3 κυρίως με τρία εύστοχα τρίποντα του Ζάρα και να προηγείται με τρεις πόντους στο 38' (63-60). Ο Άρης κατάφερε να προσπεράσει και πάλι μπροστά στο σκορ (67-66), αλλά ο Θρετ με τρεις εύστοχες ελεύθερες βολές έδωσε την νίκη στην Λάρισα με 68-67 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67

On Fire: Ο Γουίλιαμς του Άρη  με 17 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 11-2 για τον Άρη στο 5' λεπτό

Ξεχώρισαν: Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Ζάρας και Κρουμπαλί με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Κάουαν με 17 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 26 ριμπάουντ του Άρη, με την Λάρισα να έχει 37 ριμπάουντ

Διαιτητές: Ιωάννου, Τσιότινος, Παπαδημητρίου