Μαρούσι-Ηρακλής 64-76: Λίντζ και Γούλριτζ τον έστειλαν στον... Ολυμπιακό

Ο Ηρακλής επικράτησε του Αμαρουσίου με 76-65 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το Μαρούσι ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, με τον Ηρακλή να πιέζει, αλλά την Αθηναική ομάδα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι αλλά το Μαρούσι να μειώνει την διαφορά και τους κυανόλευκους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-44).

Παρά το ότι οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η ομάδα από την Θεσσαλονίκη διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-58). Ο Ηρακλής διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Μαρούσι με 76-65, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 58-63, 65-76

On Fire: Ο Στασινός με 25 πόντους σε 29:21 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 76-65 (οι έντεκα πόντοι για τον Ηρακλή) στο τελικό αποτέλεσμα

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Λίντζ και Γούλριτζ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Στασινός και Παπαγιάννης με 25 και 10 πόντους

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 59.1% στα δίποντα του Ηρακλή, με το Μαρούσι να έχει 44.4%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Θεονάς