Παναθηναϊκός – Λαύριο 93-69: Οι πράσινοι στο final four

Ο Παναθηναϊκός, σφράγισε το εισιτήριο για το ραντεβού με τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κυπέλλου, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ του Λαυρίου με 93-69 και θα βρεθεί στο Φάιναλ Φορ του Ηρακλείου, που θα διεξαχθεί στις 18-20 Φεβρουαρίου.

Το τριφύλλι, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, χάρη στο πολύ καλό ποσοστό του στα δίποντα (6/7) και βρέθηκε στο +5 (24-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια, με τον Νέντοβιτς (5/7 τρίποντα) σε πολύ καλή βραδιά και την άμυνα τους να λειτουργεί με εξαιρετικό τρόπο, οι πράσινοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 53-38.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνά τους, βρήκαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο και στο 26ο λεπτό, μείωσαν σε 65-54, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και μπήκαν στην τελική ευθεία με διαφορά 15 πόντων (71-56).

Το τριφύλλι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα όσο το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη, έφτασε τη διαφορά ακόμα και το +26 (93-67) στο 38ο λεπτό, για να νικήσει με 93-69 και να προκριθεί στο Φάιναλ Φορ του Ηρακλείου στην Κρήτη, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Προμηθέας – ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 24-19, 53-38, 71-56, 93-69

Ξεχώρισαν: Ο Νεντοβιτς με 15 πόντους και ο Κακλαμανάκης με 14 πόντους

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Δεν έκανε κάποια διαφορά, αλλά ήταν αξιοσημείωτο το γεγονός ότι βρέθηκαν ταυτόχρονα δέκα έλληνες παίκτες στο παρκέ στο 37ο λεπτό.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +26 (93-67) για τον ΠΑΟ στο 38ο λεπτό.

Διαιτητές: Τσολάκος-Θεονάς-Καρπάνος