Προμηθέας-ΠΑΟΚ 100-86: Με «100αρα» οι Πατρινοί προκρίθηκαν στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Προμηθέας κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 110-86 και να πάρει το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα με ένα επί μέρους σκορ 19-6, να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-18). Oι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-17, προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-35).

Οι "ασπρόμαυροι" βγήκαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 27-18, αλλά οι Πατρινοί διατήρησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-62). Παρότι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει περαιτέρω στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και κράτησε την διαφορά, με αποτέλεσμα να νικήσει με 100-86 και να πάρει το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας

Δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86

On Fire: Ο Αγραβάνης του Προμηθέα με 27 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 60-35 (Οι 25 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο τέλος του ημιχρόνου)

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αγραβάνης και Γκράντ με 27 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Λοβ και Τζόουνς με 17 και 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 31.8% του ΠΑΟΚ στα τρίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 52.6%.

Διαιτητές: Καρδάρης, Τσολάκος, Θεωνάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.