Περιστέρι – Ολυμπιακός 57-85: «Ερυθρόλευκος» μονόλογος και το κύπελλο Ανδρών στον Πειραιά

Ένας Ολυμπιακός με το πόδι στο… τούρμπο και με άμυνα για… σεμινάριο για κάτι παραπάνω από 30’, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στο Περιστέρι και με την νίκη του με 85-57, στον τελικό του Final 8 του Ηρακλείου, κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο Ελλάδας και 11ο στην ιστορία του.  Δίδυμο… δολοφόνων από Βεζένκοβ και Πίτερς με 20+26 πόντους και συνολικά 12/16 τρίποντα!

Ο Σάσα Βεζένκοβ έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα του τελικού, καθώς σημείωσε τρίποντο με ταμπλό (!), στην πρώτη επίθεση του αγώνα, ενώ μαζί με τον Μουστάφα Φαλ, έφεραν τον Ολυμπιακό σε ένα γρήγορο 2-10, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Ο Γάλλος έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +10 (2-12), με τον Βεζένκοβ να συνεχίζει τον… βομβαρδισμό, τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στο +16, με το 10-26 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Πίτερς για το 10-29, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο του τελικού, ενώ Σλούκας και ΜακΚίσικ έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (10-32). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν να… σπάνε τα στεφάνια, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που με νέο τρίποντο του Πίτερς, ανέβασαν το σκορ στο 11-35. Ο Σλούκας με καλάθι στην λήξη του χρόνου έγραψε το 11-41, με το Περιστέρι να απαντά με ένα επιμέρους 8-2, μειώνοντας σε 19-43. Ο Πίτερς βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα και με νέο καλάθι πέτυχε το 19-45, με το πρώτο μισό του τελικού να ολοκληρώνεται με σκορ 21-45.

Με τέσσερις πόντους  του Φαλ για το 21-49 και τάπα του ίδιου πάνω στον Μπίλαν, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της του τελικού του Ηρακλείου, ενώ το τρίποντο του Βεζένκοβ για το 21-52, έφερε το +31 για τους Πειραιώτες. Ο Γάλλος σέντερ συνέχισε να μην έχει αντίπαλο κάτω από το καλάθι του Περιστερίου και με γκολ – φάουλ ανέβασε το σκορ σε 23-55. Ο Χάμερ με τέσσερις σερί πόντους στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 27-55,  όμως χαρακτηριστικό της διάθεσης των παικτών του Ολυμπιακού το τρέξιμο για κλέψιμο του Γουόκαπ, που οδήγησε σε καλάθι στον αιφνιδιασμό του Βεζένκοβ, με το σκορ στο +32 (27-59). Η διαφορά συνέχισε να παίρνει την… ανηφόρα (27-61 με 2/2 βολές του ΜακΚίσικ), Βεζένκοβ και Μωραίτης με δύο τρίποντα πέτυχαν το 34-68, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με double score (34-68).

Ο Πίτερς επέστρεψε στο παρκέ με τρίποντο, για το 34-71, με τον Μωραΐτη να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Το παιχνίδι, φυσικά, είχε κριθεί εδώ και ώρα, με τον Αμερικανό σκόρερ, όμως, να παίζει και για τον… χαμένο ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό, ανεβάζοντας το σκορ στο 40-79. Τέσσερις σερί πόντοι του Χουγκάζ και ένα καλάθι του Μωραΐτη μείωσαν σε 46-79, με τον Ολυμπιακό να… σβήνει τις μηχανές στα τελευταία λεπτά. Πουλιανίτης και Χάμερ, ανέβασαν το σερί του Περιστερίου στο 17-0 (57-79), ο Πίτερς με τρίποντο έσπασε το σερί των τυπικά γηπεδούχων, με το τελικό 57-85 να φέρνει και πάλι το κύπελλο Ανδρών στον Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85

On fire: Ο Άλεκ Πίτερς ήταν κάτι παραπάνω από… ζεματιστός, με 26 πόντους και 8/11 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +39 για τον Ολυμπιακό (40-79) στο 32’

Ξεχώρισαν: Βεζένκοβ με 20 πόντους και Φαλ με 13, ξεχώρισαν από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ για το Περιστέρι, ο Μωραΐτης είχε 16 πόντους.

Διαιτητές:  Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Θεονάς