Rising Stars - Λιοτόπουλος και Πατρίκης... καθάρισαν τον Παναθηναϊκό, απίστευτος Παγώνης με 40 πόντους στην νίκη του Μίλωνα επί του Ολυμπιακού

Με τον Λιοτόπουλο να σταματά στους 27 πόντους με 4/4 τρίποντα και τον Πατρίκη να κάνει double - double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, η ΔΕΚΑ γύρισε από το -12 της πρώτης περιόδου, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 87-81,. Εύκολο έργο είχε ο Προμηθέας απέναντι στους επίλεκτους U16, ενώ η απίστευτη εμφάνιση του Παγώνη με 40 πόντους  (έξι τρίποντα) και 14 ριμπάουντ, σημάδεψαν την νίκη του Μίλωνα επί του Ολυμπιακού. Οι rising stars Νότου επικράτησαν της αντίστοιχης ομάδας του Βορρά, ενώ το Περιστέρι επέστρεψε από ένα -16 και νίκησε τον Άρη με 77-72. Τέλος, το 2Χ2 έκανε η Μπασάνο, επικρατώντας του Πανερυθραϊκού.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

ΔΕΚΑ-Παναθηναϊκός 87-81

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η ΔΕΚΑ επέστρεψε και πήρε τη νίκη με 87-81 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη.

Οι “πράσινοι” όπως και στο χθεσινό παιχνίδι μπήκαν πολύ δυνατά και έφτασαν γρήγορα στο 2-13 (2’45”). Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να διαμορφώσουν το 11-24 (7΄30”) και το 16-29 (9′). Μετά τα πρώτα λεπτά στη δεύτερη περίοδο όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι Θεσσαλονικείς έγιναν πιο επιθετικοί, μείωσαν και τελικά προηγήθηκαν με τον Στράντζαλη που έγραψε το 43-42 (18’25”).

Με τον Λιοτόπουλο να ευστοχεί από τα 6,75 άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τη ΔΕΚΑ που έφτασε στο +6 (52-46). Ο Αδαμόπουλος έφερε το παιχνίδια στα ίσια (54-54, 23’20”) με τον Μουτάφη να οδηγεί σε ένα ακόμη προβάδισμα για τους τυπικά γηπεδούχους (65-58, 26’20”). Ο Πασχαλίδης ήταν αυτός που έδωσε διψήφια τιμή στη διαφορά (74-63) λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε (80-78, 36’30”) με τον Λιοτόπουλο να απαντά με πέντε συνεχόμενους πόντους (85-78, 37′) και την ομάδα του να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-81.

Διαιτητές: Αθανασιάδης, Κασούμης, Δώνης

Δεκάλεπτα: 20-32, 49-46, 74-63, 87-81

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Μακαρατζής 3 (1), Στράντζαλης 2, Κεραμιτσόπουλος 2, Πατρίκης 20 (13ρ.), Μουτάφης 14, Πούντος 4, Λιοτόπουλος 27 (4/4 τρ.), Πασχαλίδης 15

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Σπανός 3 (1), Μπίνης 4, Μπούσμπουρας 4 (1), Ζερβός 14 (2), Τσακίρης, Κουστένης 19 (2), Βασιλαντωνάκης 9, Αδαμόπουλος 21 (1), Γκόλαντας 4, Γεώργας 3 (1)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Προμηθέας Π.-Ελλάς U16 75-53

Εύκολο έργο είχαν οι παίκτες του Προμηθέα Πάτρας. Eπικράτησαν στη Μίκρα της προεθνικής ομάδας παίδων με 75-53 στον πρώτο αγώνα της σημερινής 5ης αγωνιστικής για το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Οι Αχαιοί μετά τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, κατάφεραν με σερί 8-0 να πάρουν διαφορά εννέα πόντων (15-6) με δίποντο του Βλάσση (8΄17΄΄). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι για τον Προμηθέα, καθώς με ένα εντυπωσιακό 18-0, προηγήθηκε με 35-8. Η αντίδραση ήρθε από τον Έλληνες διεθνείς που με δικό τους επιμέρους σκορ 11-4 μείωσαν τη διαφορά μέχρι την ανάπαυλα.

H διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους στις δύο τελευταίες περιόδους με τις δύο ομάδες να χρησιμοποιούν για αρκετό χρόνο, όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους.

Διαιτητές: Δέλλας, Κανελλίδης, Αθανασιάδης Βλ.

Δεκάλεπτα: 17-8, 39-19, 56-34, 75-53

Προμηθέας Πάτρας (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης 4, Ντούβας 2, Λαμπρογιώτας, Στέβοβιτς 20(4), Σκληρός 4, Βλάσσης 8, Βασιλείου 7(1), Θεοδωρίδης 3, Πρέκας 10(2), Δένδης 8(2), Μανωλιτσάκης 7, Παπαλεξανδράκης 2.

Ελλάς U16 (Καλαμπόκης): Παραλίκας 2, Πούλος 2, Σταμούλος 7, Βενετίδης, Λιάμπος 8(2), Παπαδάτος 4, Λιβέρης 2, Χατζηλάμπρου 6, Μπιλιώνης 5(1), Κωστούλας 3, Ασημένιος 2, Χαρτώνας 12(1).

Μίλων-Ολυμπιακός 69-57

O Μίλωνας έφτασε με ένα ξέσπασμα διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 69-57 στο Deree, στην 5η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν και πήραν μια μικρή διαφορά από τα πρώτα λεπτά με το 7-8 (4’) να γίνεται 12-8 (6’20’’). Ο Σεγούρα ισοφάρισε (12-12, 8’30’’), ο Ροζακέας έγραψε το 16-19 (11’40’’) και το 20-24 (15’20’’) με το παιχνίδι να έχει γίνει ντέρμπι. Ο Σαλταρίκος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 28-28 (19’) με τους Παγώνης και Παυλόπουλο να οδηγούν στο 33-28 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Νεοσμυρνιώτες, που κατάφεραν να φτάσουν ως και το +15 (49-34, 28’50’’) με τον Παγώνη. Ο ίδιος οδήγησε και στο +24 (63-39, 34΄45”) φτάνοντας στους 37 πόντους με 13 ριμπάουντ στο σημείο αυτό με τον Μίλωνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 69-57.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Παλογέλης, Διόλατζης Α.

Δεκάλεπτα: 15-14, 33-28, 49-36, 69-57

Μίλων (Παπαδάτος): Μαραμενίδης 2, Παυλόπουλος 9 (1), Μπεζαντάκος 4, Φύτρος, Λειβαδάς 4 (1), Γκίνος, Γαλανός, Μπέκας, Καλαμπόγιας 6 (1), Κουμπούρος 4, Χρυσόπουλος, Παγώνης 40 (6τρ, 14ρ.)

Ολυμπιακός (Πιτσινός): Μπουρνελές, Αγγελόπουλος 5, Γιακάι, Ντάψης 4, Λυκογιάννης 3, Ροζακέας 8, Σπάρταλης 8, Σαλταρίκος 3 (1), Σεγούρα 22 (2), Ζούγρης, Παπασταύρου 4

Rising Stars Νότου-Rising Stars Βορρά 85-69

Με καλή διάθεση για μπάσκετ και βελτίωση οι Rising Stars Βορρά και Νότου αναμετρήθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίκρας στη Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του Rising Stars Tournament, προσφέροντας ωραίο θέαμα σε αρκετές περιπτώσεις.

Η ομάδα των «επιλέκτων» του Νότου ήταν πιο αποτελεσματική και επικράτησε με 85-69, έχοντας λύσεις στην άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι «Βόρειοι» προηγήθηκαν με 24-19. Έκτοτε η ομάδα υπό τον Κώστα Παπαδόπουλο βρήκε λύσεις, πίεσε και δέχθηκε μόλις εννέα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και «έκλεισε» το ημίχρονο με 38-33.

Ο Δημήτρης Μπουσβάρος ζήτησε μεγαλύτερη πίεση, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι σε ότι αφορά το προβάδισμα, αφού οι «Νότιοι» έβρισκαν τον τρόπο να κρατούν «τα ηνία», φτάνοντας στο 68-59 στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διάθεσή τους ήταν σημαντικό στοιχείο για να παίξουν πολύ καλή άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και δέχθηκαν 10 πόντους και εν τέλει έφυγαν νικητές με 85-69.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Αθανασιάδης Βλ., Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-33, 68-59, 85-69
Rising Stars South (Παπαδόπουλος): Ολύμπιος 2, Ξανθόπουλος 10(8ριμπ, 3 ασ.), Αμπατζής 16, Τσίπας 14(1), Ρενιέρης 8, Παπαγεωργίου 2, Ψυχογυιός 3(1), Σταυρόπουλος 11, Στογιάνοβιτς 9(1), Γενιτσαρίδης 5(1), Μάντσιτς 5(1), Τζιώρας.
Rising Stars North (Μπουσβάρος): Γαβριηλίδης 8, Καράμπελας 2, Γιαννάτος 2, Γκοτζαμανίδης 4, Μπόρσης 6, Στέπιτς 2, Κατσιμαγκλής , Μανωλακίδης, Λέφας 18(1), Δονάκης 9(14ριμπ.), Μανθόπουλος 16(1τρ., 8ριμπ.), Τσάρτσαλης.

Άρης-Περιστέρι 72-77

Το Περιστέρι επέστρεψε από ένα -16 και νίκησε τον Άρη με 77-72 στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά υπόθεση… κιτρινόμαυρη. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν μια εντυπωσιακή εκκίνηση που σφραγίστηκε με το 22-6 (10′). Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει και το Περιστέρι φρόντισε να το ξεκαθαρίσει. Έκανε την αντεπίθεσή του, μείωσε σταδιακά για να φτάσει στο 36-32 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Άγγελου Παπανικολάου.

Ο Άρης κατάφερε με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο να φτάσει και πάλι στο +10 (44-34, 22’20”) με τους Επαμεινώνδα και Τσαχτσίρα να ευστοχούν. Το τρίποντο του Αλεξάκη στο τέλος των 24” και από πολύ μακριά φάνηκε να… ξυπνά τους “κυανοκίτρινους” που πλησίασαν και πάλι στον έναν πόντο (48-47, 27′). Ο Μαραγκουδάκης ισοφάρισε (49-49, 28′) και στον αιφνιδιασμό έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (49-51, 29′).

Ο Καζαμίας με “γκολ φάουλ” έγραψε το 57-57 (31’30”) με τον Παπανικολάου να βοηθά το Περιστέρι να ξεφύγει και πάλι με τέσσερις πόντους (57-61, 32’15”) και οι Μαραγκουδάκης – Αλεξάκης διαμόρφωσαν το 59-65 (34΄). Το παιχνίδι διατήρησε όμως το χαρακτήρα του ντέρμπι (70-72, 38′). Ο Μαραγκουδάκης με 2/2 βολές οδήγησε στο 70-74 (38’30”), στα 35” πήγε και πάλι στη γραμμή (70-76), βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη με το τελικό 72-77.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Κοντογιάννης, Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 22-6, 36-32, 51-55, 72-77

Άρης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 26 (2), Καζαμίας 19, Πεταλωτής 2, Επαμεινώνδας 5 (1), Πατεράκης 8, Πουρλίδας 7 (1), Φωτιάδης 2, Κασιάνος, Γιαννίκος 3 (1)

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Τζιάλλας 5 (1), Πανολίας, Καραθανάσης, Πολίτης 3 (1), Παπανικολάου 15 (3), Μαραγκουδάκης 30, Κουγιουμούτζης 6, Κολοβός, Αλεξάκης 18 (2τρ., 10ρ.)

Μπασάνο-Πανερυθραϊκός 76-73 (pics)

Η Μπασάνο έκανε το 2/2 στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με τη νίκη της επί του Πανερυθραϊκού με 76-73 στο Deree και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο παιχνίδι στο δικό τους ρυθμό και κατάφεραν να οδηγηθούν σε διψήφιες διαφορές νωρίς στη δεύτερη περίοδο. Καλή άμυνα και  ομαδική δουλειά βοήθησαν στο να διαμορφωθεί το 22-38 (16’) με τον Πανερυθραϊκό να κυριαρχεί στο παρκέ. Η Μπασάνο κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της, να τρέξει και να πιέσει και να μειώσει (35-41, 19’50’’).

Οι Ιταλοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο (40-43, 22’), αλλά η απάντηση από τον Πανερυθραϊκό ήταν άμεση (45-58, 27’20’’). H ιταλική ομάδα δεν τα παράτησε, συνέχισε να παλεύει και με ένα «γκολ φάουλ» προσπέρασε (59-58, 32’30’’). Οι δύο αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν ο ένας από τη σκιά του άλλου ως το τέλος της αναμέτρησης με την Μπασάνο να εκμεταλλεύεται τα ριμπάουντ και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 76-73.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 16-24, 35-41, 53-58, 76-73

Μπασάνο (Πάπι): Ζούστοβιτς 13 91), Ασάνι 14 (10, Καρνεβάλε 4 (1), Κρεστάν 5 (1), Κρίστερ, Αταμά 8, Πέρεθ 20, Χασάν 12 (2), Γκόμες

Πανερυθραϊκός (Χαρτοματσίδης): Ιωάννου 12 (2), Νικολαίδης 14 (1), Κακαρούχας 15, Χουχουλής, Πασχάλης 13 (1), Χατζηθεοδώρου 2, Βυτογιάννης 2, Χαβουτσάς 15 (1)