Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική – Με… θόρυβο στον τελικό η MEGA

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η MEGA, που μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (19-20)… κατάπιε το Περιστέρι και με το εκκωφαντικό 104-65 πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

27 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Μάρκοβιτς, με τον Γιόβιτς να έχει 20, ενώ για το Περιστέρι, Παπαδάτος και Μαραγκουδάκης είχαν 21 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Mega MIS θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό του Final 8 του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, μετά τη νίκη της με 104-65 επί του Περιστερίου στο Promitheas Park.

Οι “κυανοκίτρινοι” προσπάθησαν να κοντράρουν τους Σέρβους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με 9-4 (3′), αλλά η απάντηση ήρθε με ένα 9-0 για το 9-13 (8′) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 20-28. Η Mega όμως ήταν καταιγιστική στη δεύτερη περίοδο και το επιμέρους 5-27 λέει πολλά όσα εκτυλίχθηκαν στο παρκέ με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 25-55.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, παρά την προσπάθεια του Περιστερίου. Η Mega διατήρησε το ρυθμό της σε υψηλό επίπεδο και έφτασε στη νίκη με το τελικό 104-65.

Διαιτητές: Πολάτογλου, Κανελλίδης, Ιωάννου

Δεκάλεπτα: 20-28, 25-55, 42-83, 65-104

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Μπέμπελος, Παπαδάτος 21 (5), Ντίπτσης 8, Πολίτης, Μαραγκουδάκης 13 (1), Πασχάλης 2, Παγώνης 6, Κολοβός 2, Παλληκαράς 1, Αλεξάκης 8 (2), Σφακιανάκης 4

Mega MIS (Αβράμοβιτς): Σίπτσιτς, Γκάτσιτς, Ντζούλοβιτς 16 (1), Μάρκοβιτς 27, Μουσίτσκι 9 (1), Κρόφλιτς 6, Νίκολιτς, Ντόζιτς 13 (1), Σρζέντιτς, Γιόβιτς 20, Σίμπι 8, Μιλοσάβτσεβιτς 5 (1)