Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική – Με ανατροπή και «διπλό» Καλλιοντζή για τις θέσεις 5-6 ο ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας ένα μαγικό τέταρτο 12λεπτο, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το εις βάρος του 68-60 και με την νίκη του με 92-83 επί της ΔΕΚΑ, θα παλέψει με τον Προμηθέα για την 5η θέση του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική tournament. Για τις θέσεις 7-8 απέναντι στον Ολυμπιακό θα αγωνιστούν  οι Θεσσαλονικείς.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον «διπλό» Καλλιοντζή, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να τελειώνει το παιχνίδι με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ αλλά και πέντε ασίστ, ενώ ο Μακαραντζής είχε 23 πόντους.

Για την ΔΕΚΑ, 22 πόντους είχε ο Καπετάκης, ενώ ο Λιοτόπουλος είχε 21 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Ο ΠΑΟΚ στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με την ΔΕΚΑ έκανε την αντεπίθεσή του, επέστρεψε από το -12 και πήρε τη νίκη με 92-83 στο Promitheas Park. Μια νίκη που τον οδηγεί να αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 της τελικής κατάταξης του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Ντέρμπι από το πρώτο λεπτό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να χτίσει μια διαφορά που θα μπορούσε να θεωρηθεί ασφαλείας. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια διαρκώς με την απόσταση να μην φτάνει σε τιμές μεγαλύτερες των τριών πόντων. Η ΔΕΚΑ ήταν αυτή που έφτασε σε ένα +5 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45-40).

Πατρίκης και Μουτάφης ήταν αυτοί που βοήθησαν την ομάδα τους να ξεφύγει λίγο περισσότερο (62-53, 27’30”). Λέφας και Καλλιοντζής ήταν η απάντηση από την πλευρά του ΠΑΟΚ που μείωσε και πάλι στους τέσσερις (62-58, 28’20”). Ο Λιοτόπουλος με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε το 68-58 (29΄15΄΄) και ο Πατρίκης οδήγησε στο +12 (74-62, 32′).

Ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίδραση με τον Καλλιοντζή και τον Λέφα που μείωσαν την απόσταση στους τρεις (76-74, 34’25”) με τον πρώτο να οδηγεί το παιχνίδι σε μία ακόμη ισοπαλία (76-76, 35′) και να ξαναδίνει και το προβάδισμα στην ομάδα του (78-80, 37’30”). Ο Μακαρατζής με ένα “γκολ φάουλ” έγραψε το 80-86 (39′), βοηθώντας τον ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη με το τελικό

Διαιτητές: Λάμπος, Λιόνας, Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 19-20, 45-40, 68-60, 83-92

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Κουρουτζίδης 5, Καπετάκης 22 (3), Στράντζαλης 4, Πατρίκης 16, Νταρατάνας 7, Πούντος 2, Βασιλάκης, Σεκερτζής 2, Μουτάφης 2, Μητσιάνης 2, Λιοτόπουλος 21 (5)

ΠΑΟΚ (Βαλαβανίδης): Μακαρατζής 23 (3), Σκουλαριώτης 9 (3), Μπόρσης 2, Γκοτζαμανίδης, Καρπούζης 8, Πέργουλης 6, Δημητριάδης 2, Μουτίδης 2, Λέφας 14 (2), Καλλιοντζής 26 (11ρ.)