Φωτορεπορτάζ και δηλώσεις από την νίκη του ΝΕΟΛ επί των Τρικάλων (pics, vids)

Ξεκάθαρο προβάδισμα για την ζώνη των πλέι οφς απέκτησε ο ΝΕΟΛ, που σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι κέρδισε στο Ληξούρι τα Τρίκαλα με 82-77, με τον Βαβάτσικο με 2/2 βολές να σώζει στο τέλος τη διαφορά για τους Θεσσαλούς (είχαν κερδίσει με 66-61 στον πρώτο γύρο).

Ρεπορτάζ – Εικόνες – Βίντεο: Μάκης Λεκατσάς

Μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής με 56-76 τα Τρίκαλα ταξίδεψαν στο Ληξούρι με σκοπό  τη νίκη ώστε να κρατηθούν στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο ΝΕΟΛ που είχε σε εκπληκτική ημέρα τον Ραίτσεβιτς που σκόραρε 19 πόντους άρχισε να παίρνει μικρές διαφορές στο τέλος  του 3ου δεκαλέπτου με ένα ξέσπασμα πήρε διαφορά 5 πόντων με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 61-57.Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε με μικρές διαφορές και ο ΝΕΟΛ με ηγέτη στην επίθεση τον Ραίτσεβιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 69-62 5.44 πριν από το τέλος.

Με δυο σερί τρίποντα του Μήνου και Βαβάτσικου τα Τρίκαλα ισοφάρισαν 72-72 ,η απάντηση όμως ήρθε άμεσα και με τετράποντο και νέο τρίποντο ο Ματσούκης πήγε τη διαφορά στους 7 πόντους 79-72,  2.18 πριν το φινάλε, κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι με τα Τρίκαλα να γνωρίζουν τη 2η σερί ήττα τους και να κινδυνεύουν να χάσουν την ακόμα και τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου.

ΝΕΟ Ληξουρίου-Τρίκαλα Basket 82-77

Διαιτητές: Λιότσιος, Κουτσοδήμος, Φασόλης

Δεκάλεπτα: 24-19, 38-40, 61-57, 82-77

ΝΕΟ Ληξουρίου (Καυκής): Ραϊσεβιτς 19, Μανάκας 10 (2), Κοντούδης 14 (2), Τρυφωνόπουλος 2, Τσούκας 5 (1), Μόσιαλος 10 (2), Μαρούλης 6, Μακαριάδης 2, Ματσούκης 10 (3), Λαμπρόπουλος 4, Μπακέας.

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Νέσης 10 (2), Αναγνωστόπουλος 20, Βαβάτσικος 13 (2), Τσιαβές 12, Μπουργάνος 2, Κολότσιος 3 (1), Σιλάντι 12 (1), Αργυρούλης 3 (1), Μπαλόπουλος 2.

Μετά το τέλος του συναρπαστικού παιχνιδιού μίλησαν στο Kefaloniafocus οι δύο προπονητές των ομάδων Παναγιώτης Καυκής,και Χάρης Φόρος, καθώς και οι πρωταγωνιστές του αγώνα