Β’ Εθνική – Η ΧΑΝΘ… λύγισε τον Λεύκιππο

Με όπλο την σφιχτή της άμυνα στην τελευταία περίοδο, η ΧΑΝΘ επικράτησε του Λεύκιππου Ξάνθης με 56-52, σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Για τρία δεκάλεπτα η ομάδα της Ξάνθης είχε το προβάδισμα, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +3 (40-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις εννιά πόντους, με την ΧΑΝΘ, από την πλευρά της, να πετυχαίνει 16, φτάνοντας στην νίκη που την φέρνει στο 6-7, την ώρα που ο Λεύκιππος έπεσε στο 8-5.

Ο Μπρόζος με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΧΑΝΘ, με τον Ζιάκα να έχει 14 και τον Βλάσιο 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα. Για τον Λεύκιππο, ο Χρήστου είχε 15 πόντους και οι Μακαρατζής και Μπουτσακτσής από 10 έκαστος.

ΧΑΝΘ-Λεύκιππος Ξάνθης 56-52

Δεκάλεπτα: 16-16, 29-34, 40-43, 56-52

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Θεοδωρίδης

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης, Μωυσιάδης): Βλάσιος 12(4),  Αλτίνης 3, Ιωάννου 4, Τσιρογιάννης, Επαμεινώνδας, Ζωίδης 2, Μπρόζος 16(2), Μαργαριτόπουλος, Χιτικούδης, Ζιάκας 14(3), Κομνιανίδης 3(1), Τσιριλάκης.

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος, Ρετζέπης): Καντά 9, Παλλάκης 8(2), Μακαρατζής 10(1), Δεληγιάννης, Τσίλογλου, Κατσαμούρης, Μπουτσακτσή 10, Μαλανδρής, Χρήστου 15.