3x3 Μεσογειακοί Αγώνες: Ήττα στην παράταση για την Ανδρών

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, η Εθνική Ανδρών 3x3 ηττήθηκε από τη Γαλλία με 22-20 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει για τις θέσεις 5-8 αύριο (3/7) την Πορτογαλία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, αλλά "γύρισε" το παιχνίδι, προηγήθηκε 18-16 για να οδηγηθεί τελικά στην παράταση. Εκεί οι Γάλλοι στην πρώτη κιόλας φάση ευστόχησαν σε σουτ "τριών" πόντων και έγραψαν το 22-20 που τους έδωσε τη θέση στην τετράδα.

21.50 Αλγερία-Κροατία

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε της 17-11 της Αιγύπτου στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12 και στη συνέχεια αντιμετώπισε την Αλγερία. Έκανε τη δεύτερη νίκη της και με το τελικό 16-9 κατέκτησε την 9η θέση στην τελική κατάταξη.