Εθνική Ελλάδας Εφήβων: Σαρωτική φιλική νίκη επί της Εθνικής Μαυροβουνίου με 86-50

Η Εθνική Ελλάδας Εφήβων νίκησε την Εθνική Μαυροβουνίου με 86-50 σε φιλικό αγώνα και έκανε το 3/3 στο Διεθνές Τουρνουά στη Γευγελή.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 86-50 του Μαυροβουνίου και έκανε το 3/3 στο Διεθνές Τουρνουά στη Γευγελή, το οποίο ολοκληρώθηκε σήμερα.

Η ελληνική ομάδα δεν άφησε και ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Προηγήθηκε με 10-1 (5’) και περιόρισε το Μαυροβούνιο στους έξι πόντους στην πρώτη περίοδο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σημείωσε 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όσους είχαν οι σημειώσει οι τυπικά φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου (47-22). Η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα και η Ελλάδα έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 86-50.

Διαιτητές: Ογκνένοφ, Βίντικοφ, Τεμέλκοφ

Δεκάλεπτα: 22-6, 47-22, 68-37, 86-50

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 2, Σαμοντούροβ 19 (1), Παρασκευόπουλος 2, Καμπερίδης 6 (4ρ.), Αβδάλας 8 (4ρ. 5 α.), Κομνιανίδης 3 (1), Νικολαϊδης 6 (3κλ), Βασιλείου 2, Καπετάκης 11 (2), Βασιλαντωνάκης 6, Σπρίντζιος 12 (2), Χιτικούδης 9