Ελλάδα – Ιταλία 76-59: Αντίο στο τουρνουά της Ισπανίας με νίκη για τους Έφηβους

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για την Εθνική Εφήβων στο τουρνουά του Λογρόνιο στην Ισπανία, ενόψει και του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 της Σερβίας (22-30/7). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, επικράτησε της Ιταλίας με 76-59, ολοκληρώνοντας με δύο νίκες και μία ήττα την παρουσία του στην διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στο πρώτο ημίχρονο, όπως φαίνεται από το 37-36 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ένα επιμέρους 23-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, έδωσε διψήφιο προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Λιοτόπουλος με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, με τον Μαραγκουδάκη να έχει 12 πόντους και τον Καμπερίδη 11, ενώ για την Ιταλία, ο Γκρέπι είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-36, 60-46, 76-59