Εσθονία – Ελλάδα 83-85: Με το δεξί στην πρεμιέρα του European Challenger U18

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο European Challenger U18 η Εθνική εφήβων, καθώς επικράτησε της Εσθονίαςμ 85-83.  Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διψήφιες διαφορές κατάφερε όμως να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και εκέι να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Οι Εσθονοί μπήκανε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν από νωρίς να παρουν να πάρουνε προβάδισμα (7-0, 2'), η Εθνική μας κατάφερε να επανέλθει και να πάρει προβάδισμα δύο πόντων σστο πρώτο δεκάλεπτο (18-20,10') .

Η Εσθονία βρέθηκε και πάλι στη θέση του οδηγού (33-25, 16’) και έφτασε και στο +10 (43-33, 20’45’’).

Η πίεση στην άμυνα και καλές  επιλογές της Ελλάδας με τον Μπαζίνα , έφεραν  την εθνική μας σε απόσταση αναπνοής (47-45, 25’), ενώ ο ίδιος έγραψε και το 51-50 (28’).

Ο Γιαννόπουλος οδήγησε το παιχνίδι στην ισοφάριση (60-60, 33’). Η Εσθονία είχε τις απαντήσεις (64-60, 33’) με τον Γιαννόπουλο να ευστοχεί ξανά ι για το ( 64-63 35’).

Ο Ρούμογλου έγραψε το 73-71 με 10” να απομένουν για τη λήξη. Ο Γιαννόπουλος έκανε το φάουλ στον Σεπ, ο οποίος είχε 0/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Οικονομίδης πήρε το ριμπάουντ και πήγε ως το λέι απ για το 73-73 με 2” στο ρολόι. Ο Τάσα αστόχησε, ο Μπαζίνας πήρε το ριμπάουντ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση Ελλάδα ήταν ανώυερη και κατάφερε να πάρει την νίκη με 85-83.