Ελλάδα-Λιθουανία 69-85: Πρώτη ήττα για την Εθνική Εφήβων στο European Challenger

Η Εθνική Ελλάδας Εφήβων δεν κατάφερε να νικήσει κόντρα στην Εθνική Λιθουανίας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του European Challengers U18 και ηττήθηκε από την χώρα της Βαλτικής με 85-69 και έπεσε στο 1-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ελλάδα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Αν και η Λιθουανία πίεσε και πήρε προβάδισμα στο 18' (34-33), η γαλανόλευκη διαχειρίστηκε την κατάσταση και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Οι Λιθουανοί φόρτσαραν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, κατάφεραν να προηγηθούν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-55). Παρά το γεγονός ότι η επίσημη αγαπημένη έριξε τρεις φορές την διαφορά στους οχτώ πόντους στην τέταρτη περίοδο, η Λιθουανία διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 85-69.

Από την Εθνική Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Γιαρουσεβίτσιους (10ρ.) και Βαλίσκας με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Μερμίγκης και Μπαζίνας με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-16, 38-37, 55-65, 69-85