Εθνική Παίδων – Η Ισπανία αντίπαλος στα ημιτελικά του Eurobasket U16

Η Ελλάδα ξεπέρασε το εμπόδιο της Τουρκίας, στα προημιτελικά του Eurobasket U16 και πλέον, στους «4» της διοργάνωσης καλείται να αντιμετωπίσει την Ισπανία, με τον νικητή να εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά και παράλληλα μία σίγουρη θέση στα μετάλλια.

Η «ρόχα» επικράτησε στον προημιτελικό της Ιταλίας με 76-69, με τον Βίγκερ να πραγματοποιεί καταπληκτικό παιχνίδι, χάνοντας  το triple double για μία ασίστ, έχοντας 15  πόντους, 10 ριμπάουντ και εννέα τελικές  πάσες. Πολύ καλός και ο  Θουρίτα με  14 πόντους, ενώ ο Ροντρίγκεζ έκανε double – double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Ιταλία, Ο Λίβινγκστον ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους.

Την ίδια ώρα για τις θέσεις 9-16 η Σλοβενία επικράτησε με 65-84 της Βουλγαρίας έχοντας από νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα. Προηγήθηκε με 33-43 στο ημίχρονο και μπόρεσε να διατηρήσει αυτή την υπεροχή μέχρι τέλους. Έτσι προκρίθηκε για να διεκδικήσει μια θέση απ’ την 9η ως τη 12η, ενώ η Βουλγαρία θα προσπαθήσει να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον «υποβιβασμό» στη Β’ Κατηγορία του θεσμού. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Το δεύτερο «εισιτήριο» για τους «4» της διοργάνωσης πήρε η Γαλλία που μετά το 22-37 του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη Λετονία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κέρδισε εύκολα με 41-66. Οι «τρικολόρ» στηρίχθηκαν στην καλή τους άμυνα και στην ομαδικότητα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σχετική ευκολία, έχοντας κορυφαίο τον Κάμερον Ουιντό, που είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Για τις θέσεις 9-16 η Γερμανία, στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης, επικράτησε της Κροατίας με 63-61 και θα παίξει για τις θέσεις 9-12 την Παρασκευή. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 30-20 και παρά τις προσπάθειες των Κροατών, που πέρασαν και μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησαν τη νίκη με συναρπαστικό «φινάλε».

Στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης, για τις θέσεις 9-16, η Λιθουανία κέρδισε εύκολα με 98-74 την Πολωνία, μετά από πειστική εμφάνιση επί 40 λεπτά. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 52-31 στο ημίχρονο, δείχνοντας τις διαθέσεις τους και πήραν άνετα τη νίκη για να διεκδικήσουν μια όσο το δυνατόν καλύτερη θέση ανάμεσα στην 9η και στη 12η.

Την τετράδα του φετινού Eurobasket U16 2024 συμπλήρωσε η Σερβία που κατέβαλλε την αντίσταση του Ισραήλ με 65-56. Οι Ισραηλινοί πάλεψαν, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο (31-31), αλλά στο δεύτερο δεν είχαν δυνάμεις και οι «Πλάβι» πήραν τη νίκη – πρόκριση που θα τους φέρει αντιμέτωπους στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης, με τη Γαλλία.

Στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα, για τις θέσεις κατάταξης 9-16, η Φινλανδία επικράτησε της Γεωργίας στην παράταση με 78-75 (68-68 στο 40λεπτο) και θα παίξει την Παρασκευή για μια θέση στο 9-12. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-32 και κατάφερε, παρά την αμφίρροπη «μάχη» ως το τέλος, να «λυγίσει» στο έξτρα πεντάλεπτο, την ισχυρή αντίσταση των Γεωργιανών, που θα παίξουν για τις θέσεις 13-16.