Ελλάδα – Καναδάς 79-86: Πάλεψε σαν θηρίο, όμως της έλειπαν οι λεπτομέρειες

Ο Γιάννης πάλεψε απέναντι στα θηρία (34 πόντοι), ο αρχηγός Παπανικολάου αγωνίστηκε με ψυχή 1000 λεόντων (17 πόντοι), η Ελλάδα έδειξε… πολύ σκληρή για να πεθάνει, επιστρέφοντας από το 68-80 του 36’ σε 78-80 στο 39’, όμως στο τέλος ο Καναδάς ήταν αυτός που χαμογέλασε, φτάνοντας στην νίκη με 86-79.

Οι Καναδοί… έπιασαν από τον λαιμό την Ελλάδα από το ξεκίνημα του αγώνα και με τους Γκίλτζιους – Αλεξάντερ και Μπρουκς, απέκτησαν πολύ γρήγορα διψήφιο προβάδισμα 7-19. Ο Παπανικολάου βρήκε το… χέρι του από τα 6.75 και σε συνδυασμό με το μακρινό σουτ του Μήτογλου, έφεραν την ομάδα άμεσα σε απόσταση βολής (22-24), με τον Καναδά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +4 (22-26).

Οι Καναδοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο β’ δεκάλεπτο και το του Μπρουκς τους έφερε και πάλι στο +10 (25-35). Ένα 5-0 από τους Παπανικολάου και Παπαγιάννη μείωσε την διαφορά στους 5 (34-39), όμως οι… γνωστοί Μπάρετ και Γκίλτζιους – Αλεξάντερ έφεραν εκ νέου τον Καναδά στο +10, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους τυπικά φιλοξενούμενους μπροστά με 48-38.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη, οι Καναδοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τους Ντορτ, Μπάρετ και Μπρουκς, ξέφυγαν με +16 (40-56). Ο Αντετκούνμπο συνέχισε να παλεύει σαν… λιοντάρι, με την Ελλάδα να απαντά με ένα 10-2 για το 40-58, ενώ το εντυπωσιακό κάρφωμα του «Greek Freak» στον αιφνιδιασμό, έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (53-60).  Ο εξαιρετικός Παπανικολάου, με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 58-64, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Καναδά μπροστά με 68-60.

Το τρίποντο του Τολιόπουλου, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, μείωσε σε 63-70, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Γουόκαπ μείωσε ακόμα περισσότερο (66-72). 2/2 βολές του Γιάννη έφεραν το 68-72, όμως τόσο ο Λαρεντζάκης, σε ξεμαρκάριστο τρίποντο, όσο και ο Αντετοκούνμπο, σε λέι απ, έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στο σουτ. Το τρίποντο του Ντορτ για το 68-75 ήταν… μαχαιριά για την Ελλάδα, ενώ ο Γκίλιτζιους – Αλεξάντερ, με νέο τρίποντο, εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (68-78), ο Καλάθης, με 0/2 βολές, έχασε την ευκαιρία να μειώσει, με τον Γκίλιτζιους – Αλεξάντερ, με δικό του σετ βολών, για το 68-60, να δείχνει πως… τελειώνει το ματς. Η Ελλάδα απέδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι πολύ….σκληρή για να πεθάνει και με τους Γιάννη, Γουόκαπ και Τολιόπουλο, έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 για το 76-80 στα 75’’.  Το κλέψιμο του Γουόκαπ έφερε το κάρφωμα του Γιάννη για το 78-80 στα 65’’. Ο Γκίλτζιους – Αλεξάντερ πέτυχε ένα τεράστιο καλάθι για το 78-82 στα 42’’, ο Γιάννης με 1/2 βολές μείωσε σε 79-82, όμως το φάουλ του Αντετοκούνμπο στον Μάρεϊ και οι 2/2 βολές του Καναδού… τελείωσαν το ματς, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

Οn fire: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πραγματικός «Greek Freak», σταματώντας στους 34 πόντους.

Ξεχώρισαν: Συγκινητικός ο Παπανικολάου με 17 πόντους. Για τον Καναδά, 23 πόντους είχε ο Μπάρετ και 21 ο Γκίλτζιους - Αλεξάντερ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Καναδά (40-56) στο 22’

Διαιτητές: Βάσκεθ, Μπατίστα, Λίτσκα