Περιστέρι-Προμηθέας 80-75: Νίκη δια χειρός Βησσαρίου

To Περιστέρι πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τον Προμηθέα με 80-75 και...έβαλε φωτιά στην βαθμολογία. Κορυφαίος Ο Βησσαρίου με 28, νταμπλ-νταμπλ ο Μαντζούκας (19π, 13ρ) που όμως δεν ήταν αρκετό.

Ο ορισμός του ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Το Περιστέρι έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έχοντας σαν στόχο να αποτρέψει να περάσει η μπάλα στην ρακέτα του, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να σουτάρει περισσότερα τρίποντα από δίποντα.

Παρόλα αυτά όμως, οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν, σουτάροντας με καλά ποσοστά από τα 6,75, πετυχαίνοντας μάλιστα 28 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Οι Περιστεριώτες δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί από το τρίποντο, όμως έβρισκαν τον τρόπο να πάρουν σκορ κοντά στο καλάθι έχοντας σχεδόν 70% ευστοχία. Η αυλαία του ημιχρόνου έπεσε με το ελάχιστο προβάδισμα για τον Προμηθέα, 47-46.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με το Περιστέρι να ελέγχει το ματς έχοντας προβάδισμα που έφτασε ως και τους 7 πόντους, ωστόσο κάποιες απερισκεψίες στο τελευταίο λεπτό έδωσαν το δικαίωμα στον Προμηθέα να μειώσει στον πόντο, 63-62 δια χειρός Μπαζίνα.

Στην συνεχεια το Περιστέρι άντεχε στην πίεση και κρατούσε σταθερά το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο με μπροστάρη τον Βησσαρίου. Ο Προμηθέας προσπάθησε αλλά δεν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν για να γυρίσει το ματς, μιας και ο Μαντζούκας είχε «εγκλωβιστεί» από την αντίπαλη άμυνα, κυρίως του Τζούλιαν Τόλα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80-75. To «κλειδί» ττης νίκης ήταν τα ριμπάουντ, στα οποία υπερίσχυσε το Περιστέρι με 39 έναντι 27.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν φυσικά ο Τηλέμαχος Βησσαρίου με 28 πόντους. Ακολούθησε ο Παπαδημητρίου με 19. Από πλευράς Προμηθέα, ο Μαντζούκας μέτρησε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και ακολούθησαν οι Καφέζας με 20 και  Μπαζίνας με 16.