Ελλάδα-Ισπανία 86-70: Με showtime του Γιάννη στο κατάμεστο ΟΑΚΑ

Η Εθνική Ελλάδας έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο φιλικό με την Εθνική Ισπανίας και επικράτησε με 86-70 μπροστά σε πάνω από 16.000 θεατές στο ΟΑΚΑ, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε η Εθνική Ελλάδας στο φιλικό αγώνα και για αυτό το λόγο, προηγήθηκε με δέκα πόντους στα πρώτα έξι λεπτά (20-10). Η γαλανόλευκη ανέβασε ρυθμό στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά και κατάφερε να είναι μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-13) έχοντας οχτώ διαφορετικούς σκόρερς και πολύ καλά στατιστικά (9/11 2π., 3/5 3π.).

Η επίσημη αγαπημένη συνέχισε με δυνατό ρυθμό και πολύ αθλητικότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, βρέθηκε στο +21 στο 17' λεπτό. Η Εθνική Ισπανίας βρήκε λύσεις στα επόμενα τρία λεπτά για να μαζέψει την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 10-4, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-35).

Ο ρυθμός της γαλανόλευκης έπεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κυρίως λόγω των πολλών αλλαγών. Η Ισπανία μείωσε την απόσταση κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 22-13, αλλά η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Η επίσημη αγαπημένη ξεκίνησε...φορτσάτη στην αρχή της τέταρτης περίοδου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 8-2 και για αυτό προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο 34' λεπτό (71-59).. Ιδιαίτερα, το κοινό ξεσηκώθηκε με τα κατορθώματα του Γιάννη φωνάζοντας πόλύ δυνατά MVP-MVP για να τον τιμήσει, ενώ ο Greek Freak πρόσφερε ένα απίστευτο highlight μετά από το κάρφωμα του πάνω από τον Γιακούνμπα Σίμα για το 73-59. Η Ελλάδα κάνοντας ένα συνολικό επί μέρους σκορ 23-13 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Ισπανία με 86-70 στο φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Από την Ελλάδα διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ με 31 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ισπανία ξεχώρισαν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Πραντίγια με 15 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-13, 50-35, 63-57, 86-70

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Αγραβάνης 9 (2/2 τρίποντα), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης 4, Μποχωρίδης 2, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 2, Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (7/10 βολές, 9/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κώστας Αντετοκούνμπο 7 (3/4 δίποντα), Κασελάκης 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο 3

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γιούστα 2, Μπράουν 7 (1), Πραντίγια 10 (5/7 δίποντα), Ρούντι Φερνάντεθ 3, Λόπεθ-Αροστέγι 4, Χάιμε Φερνάντεθ 3 (1), Κολόμ 3 (1), Σάιθ 8, Γουίλι Ερνανγκόμεθ 15 (5/11 δίποντα, 5/6 βολές), Σίμα 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 4, Πάρα