Ελλάδα – Τσεχία 75-66: Δια χειρός Χριστινάκη

Με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών στο κλειστό της Χαλκίδας, την Ελεάννα Χριστινάκη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, η Ελλάδα λύγισε την αντίσταση της Τσεχίας και με το υπέρ της 75-66 έφτασε στο 1-1 του Group I των προκριματικών του Eurobasket 2025.

Διακυμάνσεις είχε η απόδοση της Εθνικής μας ομάδας, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Τσεχία. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο εξάλεπτο (11-11), Η Ελλάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με ένα 7-0  δια χειρός Χριστινάκη, Σπανού και Σταμολάμπρου, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-11. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς το 20-13 του 11’ μετατράπηκε σε 24-26 στο 15’, χάρη σε ένα επιμέρους 4-13 από πλευράς φιλοξενούμενων. Δύο τρίποντα από τις Καρλάφτη και Χριστινάκη… επανάφεραν την τάξη (37-29), όμως η Τσεχία απάντησε με ένα 5-0, που έγραψε το 37-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Χαλκίδας.

Η αντεπίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με την Στουπάλοβα να ισοφαρίζει σε 42-42. Συνεχόμενα τρίποντα των Χριστινάκη και Σταμάτη, όμως, έφεραν ένα 12-2 για την Εθνική μας ομάδα (54-44). Η Παυλοπούλου έφερε την Ελλάδα στο +12 (56-44, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με +9 (61-52). Το τρίποντο της Σταμάτη για το 64-54 επανάφερε το +10 για την Ελλάδα, με την Τσεχία, όμως, με ένα γρήγορο 5-0 να… ροκανίζει την διαφορά στα μισά (64-59). Σταμολάμπρου και Παυλοπούλου έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα επτά πόντων στην Ελλάδα (68-61), ενώ το τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 71-61… τελείωσε το παιχνίδι. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα εναπομείναντα 2’29’’, με την Ελλάδα να φτάνει στην νίκη με 75-66, που την φέρνει στο 1-1, μετά από τα δύο πρώτα παιχνίδια του Group I της προκριματικής φάσης του Eurobasket 2025.

20 πόντοι και επτά ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός της Χριστινάκη, με την Σταμολάμπρου να ακολουθερί με 15 πόντους και την Σπανού με 13.

Για την Τσεχία, Στουπάλοβα, Βοράτσκοβα και Ποσπισίλοβα  είχαν από 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 37-34, 61-52, 75-66